"Синең батырлыгың гасырларда онытылмас"

2023 елның 17 феврале, җомга

Ике басу Арташ авыл китапханәсендә, татар шагыйре, Советлар Союзы Герое, Ленин премиясе лауреаты Муса Җәлилнең тууына 117 ел тулуга багышланган "Синең батырлыгың гасырларда онытылмас" дип исемләнгән әдәби-патриотик сәгать үткәрелде. Аның исеме гуманизмның символы, батырлык символы булды. Китапханәче сөйләвеннән чарада катнашучылар Муса Җәлилнең балачак һәм яшүсмер еллары, булачак шагыйрьнең балачактан шигырь язарга хыяллануы турында белделәр. Аннары укучылар Бөек Ватан сугышы елларында шагыйрь тормышының  сәхифәләре белән таныштылар. 1942 елның җәендә каты яраланган Җәлил әсирлеккә эләгә. Әсирлектә, кеше булмаган шартларда, ул корал түгел, ә карандаш белән көрәшүдән туктамады, дошманга карата нәфрәтен белдерде. Җәлил язган шигырьләрне концлагерьда аның иптәшләре ятлаган һәм кәгазь кисәкләренә язылган. Балалар шагыйрьнең шигырьләрен аеруча кычкырып укыдылар. Чарада катнашучылар М. Җәлилгә багышланган викторина барышында үзләренең герой-шагыйрь тормыш һәм иҗат белемнәрен күрсәттеләр. Шулай ук «Муса Җәлил-халкым уллары» күргәзмәсенә күзәтү ясалды, анда М.Җәлил һәм аның иптәшләре турында шигырьләр җыентыклары күрсәтелде.