2023 елның 1 гыйнварыннан

2023 елның 30 гыйнвары, дүшәмбе

2023 елның 1 гыйнварыннан кешегә 2 яшәү минимумыннан (ТР буенча 26638 сум тәшкил итә) түбәнрәк керемле гаиләләр, туу чират торуына карамастан, теләсә кайсы балага ана капиталы акчаларыннан 3 яшькә кадәрге теләсә кайсы балага ай саен түләнә ала.

Исегезгә төшерәбез: элегрәк мондый түләүләрне 3 яшькә кадәрге икенче балага гына рәсмиләштереп була иде.

Түләү шартлары үзгәрешсез калды:

- түләүне җан башына уртача керемле гаиләләр төбәктә 2 яшәү минимумыннан артмаска мөмкин;

- түләү мохтаҗлыкны комплекслы бәяләмичә билгеләнә-ягъни гаиләнең милке исәпкә алынмый һәм «нуль Кереме кагыйдәсе»кулланылмый;

- мондый түләүне алу хокукына Россия Федерациясе территориясендә даими яшәүче РФ гражданнары ия.

Түләү күләме-балаларга бер яшәү минимумы.( ТР буенча 11852 сум)

Түләү билгеләнгәндә гаиләнең исәп — хисап чорында кереме тикшерелә-бу гариза биргәнче 1 айга кадәр булган 12 ай.

Пособиене дәүләт хезмәтләре порталында, социаль фондның клиентлар хезмәтендә яки КФҮтә рәсмиләштерергә мөмкин.