Ике тапкыр сайтлар нәрсә өчен куркыныч

2022 елның 2 ноябре, чәршәмбе

2020 елдан башлап Росреестр инициативасы белән 333 икеләтә Сайт блокланган. Ведомство мәгълүматларына караганда, аларның күләгә әйләнеше 5 миллиард сумнан артып киткән

Росреестр гариза бирүчеләрнең хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен яклау максатыннан даими рәвештә икеләтә сайтлар эшчәнлегенә каршы тору буенча комплекслы эш алып баруга карамастан, аларны Интернет кырларында каршылау мөмкин. Росреестрның дәүләт сайтының тышкы кыяфәтен һәм эчтәлеген күчереп, алар билгеле бер бәягә ведомство хезмәтләрен алырга тәкъдим итәләр-Бердәм дәүләт күчемсез милек реестрыннан өземтәләр.

Шул ук вакытта, Татарстан Росреестрында сөйләүләренчә, ЕГРНда булган белешмәләрне бирү буенча дәүләт хезмәте күрсәтү, өземтәләр рәвешендә, Росреестрның һәм аның карамагындагы оешмаларның гадәттән тыш компетенциясенә керә. Татарстанда ул-Кадастр палатасы. Моннан тыш, 2021 елда сайтлар, мобиль кушымталар булдыруны һәм эшләүне тыю турында закон кабул ителде. Шул ук вакытта мондый тыюлар күчемсез милек объектлары турында аналитик материаллар әзерләү өчен БДР белешмәләреннән файдаланып, базарда намуслы катнашучыларга кагылмый.

«ЕГРНнан өземтәләр өчен түләү тәкъдим итеп, чит кешеләр дөрес булмаган мәгълүматлар бирә ала, өземтәләр өчен бәяне мөстәкыйль билгели ала (кагыйдә буларак, артык бәяләнгән) яки бөтенләй хезмәт күрсәтә алмый. Мондый төрдәге сайтларда күчемсез милек объектының кадастр бәясе турында башта түләүсез булган белешмәләрне сатып алу турында тәкъдимнәр бар, - дип шәрехли Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров. - Мондый хезмәтләрне күрсәтү законсыз һәм күчемсез милек әйләнеше өлкәсендә мошенниклык гамәлләренә алшартлар тудыра».

Кадастр палатасы мәгълүматлары буенча, агымдагы елда гына да Татарстанда ЕГРНнан мәгълүмат алу өчен 4 млн. нан артык сорау алынган, шул ук вакытта электрон рәвештә – 3,9 млн. нан артык.

Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы директоры вазыйфаларын башкаручы Илнур Хисмәтуллин:

«Шикле сайтлар хезмәтеннән файдаланып, граждан Актуаль булмаган яки дөрес булмаган мәгълүматлар ала, мошенниклар куллана ала торган шәхси мәгълүматларын һәм банк реквизитларын хәбәр итә ала. Шуңа күрә без браузерның адрес сызыгында сайтның домен исеменә аерым игътибар бирергә киңәш итәбез. Росреестрның һәм Федераль кадастр палатасының рәсми сайтлары - rosreestr.gov.ru һәм kadastr.ru. аларда гына милек турында ышанычлы һәм актуаль мәгълүмат алырга мөмкин. Росреестр һәм Кадастр палатасының башка ресурслары өчен җаваплылык тотмыйлар".