Татарстан Росреестры мобилизацияләнгән гаиләләргә ярдәм итү чараларын эшләде

2022 елның 27 октябре, пәнҗешәмбе

Мобилизацияләнгән гражданнарга һәм аларның гаиләләренә ярдәм итүгә юнәлдерелгән чара буларак, Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе өлешчә мобилизацияләү кысаларында хәрби хезмәткә чакырылган гражданнарның якын туганнары тарафыннан бирелгән гаризалар буенча исәпкә алу-теркәү гамәлләре күрсәтү вакытын кыскарту турында Карар кабул итте. Татарстан Росреестры хәбәр иткәнчә, күчемсез милекне туганнары һәм якыннары 1 көндә генә терки алачак.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова:

"Махсус хәрби операциядә якын туганнарының катнашуын раслаган мөрәҗәгать иткәндә, алар тапшырган документлар өстенлекле тәртиптә каралачак, һәр конкрет очракка индивидуаль якын килү кулланылачак».

Күчемсез милекне кыска вакыт эчендә теркәү өчен КФҮЛӘРГӘ документлар тапшырырга һәм Татарстанның Росреестрының теләсә кайсы бүлекчәсендә теркәлүне тизләтү турында гариза бирергә кирәк. Казанда бу Авангард урамы, 74, 7 подъезд, Гагарин урамы, 103, Ямашев урамы, 82, Җиңү проспекты, 100.

Республика районнарында-Татарстан Росреестрының территориаль бүлекләре. Контакт мәгълүматлары, адреслары һәм телефоннары белән Татарстан Росреестрының рәсми сайтында танышырга мөмкин (rosreestr.tatarstan.ru).

Теркәүне тизләтү турындагы гаризага өлешчә мобилизацияләнергә тиешле гаилә әгъзасы белән туганлыкны раслаучы документларның күчермәләрен кертергә кирәк: паспорт, туу турында таныклык, никах турында таныклык. Статусын раслау өчен мобилизованного-повестку яки башка документ хәрби комиссариат.

Шулай ук Татарстан Росреестры белгечләре күчемсез милеккә милек хокукын рәсмиләштерү белән бәйле теләсә нинди мәсьәләдә максималь ярдәм күрсәтергә әзер. Әйтик, 26 октябрьдән башлап Татарстан Росреестры мобилизацияләнгән гаиләләр өчен Кайнар линия ача. Күчемсез милекне теркәү мәсьәләләре буенча консультация көн саен (шимбә һәм якшәмбедән тыш) 9 сәгатьтән 15 сәгатькә кадәр Кайнар линия телефоны (843) 255 25 71 узачак.

Моннан тыш, мобилизацияләнгән резервистларны җыю пунктында - «Казан Экспо» Халыкара күргәзмә үзәгендә һәм танк училищесында консультация үткәрелә. Еасһәр сишәмбе һәм пәнҗешәмбе 17 сәгатьтән 20 сәгатькә кадәр.