Мөрәҗәгатьне ни рәвешле Татарстан Росреестрына җибәрергә мөмкин

2022 елның 4 августы, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенең гомуми тәэмин итү бүлеге җитәкчесе Гөлназ Исмәгыйлева гражданнарга күчемсез милек рәсмиләштергәндә килеп туган сораулар белән Татарстан Росреестрына мөрәҗәгать итүне ничек юлларга кирәклеген аңлата.

Татарстан Росреестрына мөрәҗәгатьне ничек җибәрергә?

- Мөрәҗәгатьне түбәндәге ысулларның берсе белән җибәрергә мөмкин:
* махсус форма тутыру юлы белән Росреестрның рәсми сайтында түбәндәге адрес буенча урнашкан rosreestr.gov.ru;
•язма рәвештә почта аша;
* шәхси кабул итү барышында;
* Росреестрның телефон хезмәте күрсәтү буенча ведомство үзәге аша.

Мөрәҗәгатьне карау барышы турында ничек мәгълүмат алырга була?

- Кергән номерны, теркәлү датасын һәм мөрәҗәгать буенча җавап бирү вакытын белү өчен Telegram - @rosreestr_sed_bot каналына язылырга кирәк, анда мөрәҗәгать параметрлары буенча запрос төзергә кирәк: мөрәҗәгать итү датасы, мөрәҗәгать итүченең фамилиясе, я оешманың исеме.
Telegram-каналга күчү өчен сылтама https://t.me/rosreestr_sed_bot

Мөрәҗәгатьләрне карау мәсьәләләре буенча мәгълүматны дүшәмбедән пәнҗешәмбегә кадәр көн саен эш көннәрендә 8-00 дән 17-00 гә кадәр һәм җомга көнне 8.00 дән 16-45 кә кадәр түбәндәге телефоннар буенча алырга мөмкин: 8 (843) 255-24-57, 8 (843) 255-24-56.

Мөрәҗәгать нинди срокта каралачак?

- Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенә кергән мөрәҗәгать «Россия Федерациясе гражданнары мөрәҗәгатьләрен карау тәртибе турында»02.05.2006 ел, № 59-ФЗ законда билгеләнгән тәртиптә карап тикшерелергә тиеш. 2006 елның 2 маендагы 59-ФЗ номерлы закон нигезендә:

* мөрәҗәгать аның кергән көннән өч көн эчендә мәҗбүри теркәлергә тиеш;
• Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенә килгән мөрәҗәгать аның теркәлгән көненнән алып 30 календарь көн эчендә карала;
* аерым очракларда язма мөрәҗәгатьне карау срогы 30 көннән дә артмаска тиеш. Мөрәҗәгать авторына карау срогын озайту турында язмача хәбәр ителә.

Татарстан Росреестрына шәхсән кабул итүгә килү мөмкинлеге юк. Онлайн форматта шәхси кабул итү мөмкинме?

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе Сезгә "гражданнарны Интернет аша Видео аша кабул итү" хезмәтен тәкъдим итә. Видео-кабул итү атна саен уза, аны Идарә җитәкчесе урынбасарлары алып бара:

- Борһанова Лилия Барис кызы-пәнҗешәмбе 10.00 сәгатьтән 11.00 сәгатькә кадәр (күчемсез мөлкәткә һәм аның белән алыш-бирешләргә хокукларны дәүләт теркәве мәсьәләләре буенча);
- Костин Артем Петрович-сишәмбе 15.00 дән 16.00 гә кадәр (җир сораулары буенча).

Әлеге хезмәт күрсәтү тәртибе турында тулырак мәгълүматны Росреестрның Татарстан Республикасы идарәсе сайтында түбәндәге адрес буенча белергә мөмкин: https://rosreestr.tatarstan.ru өстәмә бит - "Гражданнар мөрәҗәгатьләре « - »видео аша кабул итүгә язылу".

Мин Татарстан Росреестрына мөрәҗәгать иттем. Соңрак ачыкланганча, Минем мөрәҗәгатьтәге сораулар идарә компетенциясенә керми. Миңа мөрәҗәгатьне кире кайтарырга кирәк.

- Мөрәҗәгатьне кире кайтарырга кирәкми. 2.05.2006 ел, № 59-ФЗ закон нигезендә, Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе эшчәнлек өлкәсенә керми торган мәсьәләләр буенча мөрәҗәгатьләр теркәлгәннән соң җиде көн эчендә башка дәүләт органнарына, аларның компетенциясе нигезендә, озату хаты белән җибәрелә, бу хакта мөрәҗәгатьләрнең авторларына язмача хәбәр ителә.