Халык уеннары - ул безнең балачак

2022 елның 10 июне, җомга

Халык уеннары- ул безнең балачак, безнең традицияләр. Кем хәтерли үзгәрмәс качышлы, куышлы уеннарын. Алар кайчан барлыкка килде? Кем уйлап тапкан бу уеннарны? Бу сорауга бары тик бер генә җавап: алар халык тарафыннан булдырылган, шулай ук әкиятләр һәм җырлар. Иштуган авыл мәдәният йорты белгечләре яшьләр белән "халык уеннары"дип исемләнгән уен программасы үткәрделәр. "Яулык", "өченче артык", "Без, без ,без, идек", "ручек", "Кошки-мышки", "Алтын капкалар"," Ал кирәк, гөл кирәк"кебек бәйгеләрдә катнашучылар бер-бер артлы басып, рәхәтләнеп уйнадылар. Катнашучыларның һәркайсы үзләрен җитезлек, зирәклек, хәрәкәтчәнлек һәм үзгәргән хәлләргә тиз арада җавап бирә белүләрен тикшерде. Мондый чаралар үсеп килүче буынны тәрбияләүдә бик мөһим. Халык уеннары акыл, характер, ихтыяр тәрбиясенә зур йогынты ясый, әхлакый хисләрне үстерә, физик яктан ныгыта, рухи кәеф, халык иҗатына карата кызыксыну тудыра.