Татарстанда 18 меңгә якын гаилә торак шартларын яхшырткан

2022 елның 7 мае, шимбә

Аларның күбесе-якынча 7 меңе-республика башкаласында торак сатып алган. 2,5 мең тирәсе – Яр Чаллы шәһәрендә. Агымдагы елның өч аенда статистика күрсәткечләрен анализлап, Татарстан Росреестры әнә шундый мәгълүматлар китерә.

Казан тирәсендә урнашкан районнар арасында Питрәч иң кирәкле булып чыкты-биредә 994 гаилә торак сатып алырга теләделәр. Икенче урында-Яшел Үзән, аңа 779 гаилә өстенлек биргән, 604е - Лаеш районын һәм 438е – Биектау районын сайлаган. Югары Ослан шәһәр яны районнарының бишенче бишлеген йомгаклый, биредә 76 гаилә күчемсез милек сатып алган.

"Санап үтелгән районнар Казан агломерациясенә керә. Шуңа күрә бу территорияләр белән кызыксыну тотрыклы рәвештә югары. Күп кенә гражданнар Казанда эшләүне өстен күрә, ә шәһәр читендә яшәүне өстен күрә, бу закончалыклы һәм аңлатмалы, - дип шәрехли Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова.

Эре шәһәрләр булган районнар арасында Түбән Кама алда бара. Биредә 1085 гаилә торак шартларын яхшырта алды. Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең Түбән Кама бүлеге башлыгы Сергей Сенников билгеләп үткәнчә, сатып алына торган торак санының актив үсеше динамикасын кайбер факторларга бәйләргә мөмкин:

«Безнең район-сәнәгать, түбәнкамалылар эш урыннары белән тәэмин ителгән, тотрыклы керемгә ия. Әмма мондый үсешнең төп локомотивы дип 2022 елның беренче өч аенда урын алган отышлы кредит продуктлары булган банкларның тәкъдимнәрен атарга мөмкин. Мөгаен, нәкъ менә бу Түбән Кама районында торак күчемсез милек сатып алуның мондый зур үсешенең төп сәбәбе булгандыр да», - дип хәбәр итте Сергей Сенников.

Әлмәт районында 1 меңнән аз гына кимрәк гаилә (949) – Алабуга районында, 409 – Алабуга, 345 – Бөгелмә, 262 – Азнакай, 256 – Лениногорск, 252 – Чистай һәм 212-Тукай районында торак сатып алган.

Аннан соң түбәндәге районнар китә: Зәй (180), Нурлат (123), Арча (114) Менделеевск (107), Кукмара (101). Калган районнарда күчемсез милек алай ук еш кына – йөздән дә ким булмаган гаилә сатып алынган.