Татарстан Росреестры кадастр эшләрен үткәрү өчен белгечне ничек сайларга кирәклеге турында сөйләде

2022 елның 21 апреле, пәнҗешәмбе

Яз килү белән күп кенә татарстанлылар кадастр эшләрен үткәрергә - үз җир участокларының чикләрен билгеләргә, аларның мәйданын ачыкларга, капиталь төзелеш объектларының урнашу урынын билгеләргә һ.б. планлаштыралар.

Татарстан Росреестрында аңлатуларынча, күчемсез милекне рәсмиләштергәндә, объектны кадастр исәбенә кую яки, киресенчә, аны исәптән төшерү өчен, шулай ук үзгәрешләрне исәпкә алу өчен (мәсәлән, бина мәйданын үзгәртү) техник документлар кирәк.

Әлеге эшләрне башкару өчен кадастр инженерын чакырырга кирәк. Мондый белгеч шәхси эшмәкәр яки юридик зат вәкиле буларак хезмәт күрсәтә, шул ук вакытта кадастр инженеры, һичшиксез, үзен-үзе җайга салучы оешма (СРО) әгъзасы булырга тиеш. Югыйсә ул кадастр эшләрен үткәрергә хокуклы түгел, ә аларга әзерләнгән документлар юридик көчкә ия булмаячак.

Хәзерге вакытта республика территориясендә бу өлкәдә 600гә якын кеше эшли. Татарстанлыларга белгечне сайлау җиңелрәк булсын өчен, Татарстан Росреестры ай саен кадастр инженерлары рейтингын төзүне дәвам итә. Кадастр эшләрен башкаруга подряд килешүе төзү алдыннан аның белән Татарстан Росреестрының рәсми сайтында танышырга киңәш итәбез rosreestr.tatarstan.ru «кадастр инженерын сайлау – эшчәнлек " өстәмә битендә.

Быел Татарстанда җир кишәрлекләренә ихтыяҗ актив булганлыктан, Татарстан Росреестрында чикләрнең урнашуын ачыклау - межалау процедурасына аерым игътибар бирергә киңәш итәләр. Гамәлдәге законнар нигезендә, әлеге процедура ирекле, әмма нәкъ менә аны үткәрү Җир милекчесен күп кенә юридик проблемалардан арындырырга мөмкинлек бирә:

«Җир кишәрлекләренә ихтыяҗ артуны исәпкә алып, без татарстанлыларга җир участогы сатып алганда билгеләнгән чикләрнең булуына игътибар итәргә киңәш итәбез - койма ярдәмендә генә түгел, күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында тиешле язма белән дә, - дип шәрехли Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе урынбасары Артем Костин. – Шулай ук без милекчеләрнең үзләрен дә бу процедура белән шөгыльләнмәскә киңәш итәбез, чөнки участокның билгеләнгән чикләре күршеләр арасында җир бәхәсләрен минимальләштерергә, шулай ук артык мәшәкатьләрсез күчемсез милек белән операцияләр ясарга мөмкинлек бирә. Чөнки төгәлләштерелгән мәйданы булган җир участогы декларацияләнгәннән дә отышлырак һәм тизрәк сатыла".

Игътибарга

Төгәлләштерелгән мәйданы булган җир кишәрлекләре-гамәлдәге законнар нигезендә аларның урнашу урыннары тасвирламасы.