Бакча участокларын приватизацияләүне озайту планлаштырыла

2022 елның 15 апреле, җомга

Шулай ук бакчачылык ширкәтләрендә гомуми милеккә гомуми өлеш милкен рәсмиләштерүне гадиләштерергә, ә бакчачыларның үзләренә дистанцияле тавыш бирергә рөхсәт ителә. Росреестр катнашында эшләнгән тиешле закон проекты РФ Дәүләт Думасында каралуда.

Татарстан Росреестрында аңлатуларынча, бакчачылык һәм яшелчәчелек ширкәтләре әгъзаларына бушлай җир кишәрлекләре бирү вакыты 2022 елның 1 мартында тәмамланды. Шуңа да карамастан, ведомствога гражданнардан мөрәҗәгатьләр килүен дәвам итә, алар әлеге хокуктан файдалана алмый.

«Хәзерге вакытта Татарстанда күп кенә бакчачылар һәм бакчачыларның, элеккегечә, әгъзалар кенәгәләре генә бар һәм әлегә кадәр җир кишәрлекләренә милек хокукларын рәсмиләштермәгән. Кагыйдә буларак, сүз Совет чорында ук барлыкка килгән бакчачылык ширкәтләре турында бара. Җир өчен хокук билгеләү документлары булмаган гражданнарның күбесе җир кишәрлекләрен бушлай алу срогы тәмамлануга борчыла, - дип шәрехли Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров. - Түләүсез хосусыйлаштыруны озайту аларга җирне милек итеп рәсмиләштерергә һәм аннан тулысынча файдаланырга ярдәм итәр иде".

Татарстан Росреестрында аныклап узуларынча, бакчачылык, яшелчәчелек яки дача хуҗалыгы алып бару өчен бушлай җир кишәрлекләре алуны 2031 елның 1 мартына кадәр озайтырга тәкъдим ителә. Әлеге закон Дәүләт Думасында каралу сәбәпле, Татарстан Росреестры 2022 елның 1 мартына кадәр җир кишәрлекләрен бушлай алырга өлгермәгән гражданнарга, югарыда күрсәтелгән Законның озайтылганын көтеп торырга тәкъдим итә.

Моннан тыш, ведомствода әлеге закон проектының бакчачылар өчен мөһим булган башка яңалыкларны да күздә тотуы хакында сөйләделәр. Мәсәлән, бу кәрәзле телефон һәм башка электрон һәм техник элемтә чараларын кулланып дистанцион тавыш бирү мөмкинлеге.

"Мондый ширкәт әгъзаларының гомуми җыелышы бакчачылык һәм яшелчәчелек ширкәтләрендә идарәнең төп инструменты булып тора. Аны үткәрү турында кешеләргә почта аша Хәбәр итү һәм мәгълүмати щитларда игъланнар урнаштыру белән генә хәбәр ителә. Күпләр җыелышларда катнашмый, чөнки үз вакытларын сарыф итәргә теләмиләр. Моннан тыш, пандемия чорында бу мәсьәлә кискенләшкән: зур күләмдә бер урынга җыелу куркыныч түгел. Шуның аркасында кворум җыелмый, ширкәт өчен мөһим карарлар кабул ителми, сметаны раслау яки рәисне яңадан сайлау, коммуналь хезмәт күрсәтү белән бәйле мәсьәләләр һ.б.», - дип сөйли «Кама аръягы бакчалары» төбәк иҗтимагый оешмасы җитәкчесе Дмитрий Волков.

Шулай ук әлеге закон проекты белән иптәшлекләрдә гомуми милеккә гомуми өлешле милек хокукын рәсмиләштерү процедурасын гадиләштерү тәкъдим ителә. Аерым алганда, сүз кворумны гомуми тавыш бирүдән, карарны өченче ике тавыш белән кабул итү мөмкинлегенә кадәр киметү турында бара.

Билгеләнгән өлкәдә законнар белән җайга салуны үстерү максатларында төбәк дәрәҗәсендә дә закон проекты әзерләнде («Татарстан Республикасында гражданнар тарафыннан үз ихтыяҗлары өчен бакчачылык һәм яшелчәчелек алып бару өлкәсендәге аерым мәсьәләләр турында»).

Закон проектында гражданнар тарафыннан үз ихтыяҗлары өчен бакчачылык һәм яшелчәчелек алып бару өлкәсендә Татарстан Республикасы дәүләт хакимияте органнарының вәкаләтләрен билгели торган нигезләмәләр, шулай ук әлеге өлкәдә дәүләт ярдәме күрсәтүгә багышланган нигезләмәләр бар.

ТР Дәүләт Советында аңлатуларынча, бүген республикада меңгә якын гражданнарның коммерцияле булмаган бакчачылык берләшмәләре исәпләнә, миллионга якын татарстанлы үзләрен бакчачылар һәм бакчачылар дип саный һәм шәһәрлеләрнең һәр өченче гаиләсе бакчачылыкка карата теге яки бу мөнәсәбәткә ия. Соңгы биш елда бакчачылык һәм яшелчәчелеккә ярдәм итү өчен 2 миллиард 750 миллион сум, агымдагы елга 550 миллион сум акча бүлеп бирелгән. Шулай ук субсидияләү механизмы да эшли. Закон чыгаручылар фикеренчә, яңа законны кабул итү республикада күмәк бакчачылыкны алга таба үстерү өчен тагын да уңайлы шартлар булдырырга, шулай ук җирне файдалануның нәтиҗәлелеген арттырырга һәм бакчачылык кишәрлекләрендә үстерелә торган яшелчә һәм җиләк-җимеш продукциясенең күләмен арттырырга мөмкинлек бирәчәк.

Игътибарга

Хәзерге вакытта «Кама аръягы бакчалары» Рио бакчачылык ширкәтләре паспорты проектын булдыру буенча эш алып бара, анда Җир массивының мәйданы, участокларны үзләштерү, инфраструктура булу, янгын һәм экологик куркынычсызлык һ.б. кебек төп күрсәткечләр чагылыш табачак.