Татарстанда мәдәни мирас объектлары һәм аларның территорияләре турында мәгълүматларны бердәм дәүләт реестрына кертү буенча масштаблы эш алып барыла

2021 елның 28 августы, шимбә

Киләсе ел ахырына кадәр үк күчемсез милек реестрына мәдәни мирас объектлары урнашкан территорияләрнең 95% ы кертелергә тиеш
    Татарстан территориясендә барлыгы 1665 федераль, региональ һәм җирле (муниципаль) әһәмияттәге мәдәни мирас объекты урнашкан. 2023 ел ахырына кадәр алар урнашкан территорияләр турында мәгълүмат күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына (ЕГРН) йөз процент кертелергә тиеш; 2025 елдан соң – шулай ук мәдәни мирас объектлары турында мәгълүматлар кертелергә тиеш. ЕГРННЫ тиешле мәгълүматлар белән тутыру эшен Татарстан Росреестры һәм Кадастр палатасы алып бара. Быел, мәсәлән, ЕГРН мәдәни мирас объектларының 93 территориясе турында мәгълүматлар белән тулыланды. ЕГРНда барлыгы шундый 875 территория турында мәгълүмат бар.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова сөйләгәнчә, бердәм дәүләт имтиханын мәдәни мирас объектлары һәм аларның территорияләре турында мәгълүматлар белән тутыру ведомстволар эшчәнлегенең өстенлекле юнәлешләренең берсе булып тора:
    «Тулы һәм дөрес белешмәләр кертү махсус куллану режимына ия территорияләрдә күчемсез милек объектларын төзү белән бәйле катлаулы ситуацияләрдән котылырга мөмкинлек бирәчәк. Шулай ук мәдәни мирас объектлары белән идарә итү милекчеләргә кайбер чикләүләр һәм йөкләмәләр йөкли. Шуңа күрә Бердәм дәүләт имтиханын мәгълүмат белән тутыру мондый күчемсез милек объектларын сатып алучыга чикләүләр турында мәгълүматны вакытында алырга һәм килешү турында уйланылган карар кабул итәргә ярдәм итә".

Белешмә
    Татарстан Республикасында 1665 мәдәни мирас объекты Россия Федерациясе халыкларының мәдәни мирас объектларының бердәм дәүләт реестрына кертелгән, алар арасыннан:
447-федераль әһәмияттәге
878-төбәк бүлеге