Татарстанда ЭИР булдыру буенча эксперимент тәмамланганчы ярты елдан кимрәк вакыт калды

2021 елның 20 августы, җомга

Шуңа бәйле рәвештә Татарстан Росреестры аны гамәлгә ашыру буенча арадаш нәтиҗәләр ясый

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җир һәм күчемсез милек турында Бердәм мәгълүмат ресурсын булдыру өчен кирәкле эшләрне дәвам итә. Бүген ведомствода чираттагы киңәшмә узды, аның кысаларында анда катнашучылар экспериментны гамәлгә ашырганда барлыкка килә торган проблемалы мәсьәләләр турында фикер алыштылар.

«Россия Федерациясе Хөкүмәте Карары нигезендә, җир һәм күчемсез милек турындагы бердәм мәгълүмат ресурсы агымдагы елда Россиянең дүрт төбәгендә, шул исәптән Татарстанда да булдырылырга тиеш. Хәзерге вакытта барлык эшкә җәлеп ителгән ведомстволар белән нәтиҗәле хезмәттәшлек җайга салынган. Республика территориясендә эксперимент тәмамланганчы ярты елдан да ким вакыт калганын исәпкә алып, анда катнашучыларга эш темпларын киметмәскә кирәк, - дип ассызыклады Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Артем Костин.

Хәзерге вакытта Татарстан Росреестры, шул исәптән ЕИР булдыру буенча эксперимент кысаларында, җитмәгән мәгълүматларны Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына (ЕГРН) кертү буенча масштаблы эш алып бара. Шулай итеп, ЕГРНА муниципаль берәмлекләр чикләре, аеруча саклана торган табигать территорияләре, яр сызыклары, саклау зоналары һ. б. турында мәгълүматлар йөз процентка кертелгән инде.

Хәзерге вакытта үткәрелә торган эш нәтиҗәсендә җир һәм күчемсез милек турында Бердәм мәгълүмат ресурсы Росреестрның универсаль системасына әвереләчәк, ул кызыксынган затларга билгеле территория турында, шул исәптән җир кишәрлеге төзү яки бирү өчен, тулы мәгълүмат алырга мөмкинлек бирә торган төрле мәгълүматлардан торачак:

Экспериментның республика территориясендә уңышлы узуы һәм алга таба бөтен ил территориясендә масштаблы булуы бик мөһим. Күп кенә ведомстволар җәлеп ителгән бердәм мәгълүмат ресурсы җир активлары белән нәтиҗәле эш итәргә һәм безнең регионны тагын да җәлеп итәргә мөмкинлек бирәчәк.

Белешмә

Эксперимент Росреестр тарафыннан РФ Сәламәтлек саклау министрлыгы белән берлектә 2021 елның 1 гыйнварыннан 31 декабренә кадәр башкарыла.

Җир һәм күчемсез милек турындагы бердәм мәгълүмат ресурсының максаты-күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында, бердәм электрон картографик нигездә, пространство мәгълүматлары фондында, космостан Җирне дистанцион зондлау буенча федераль фондта һәм дәүләт адреслы реестрында булган объектлар турындагы мәгълүматларны җыю һәм чагыштыру.