2024 елга кадәр торак пунктларның чикләрен күчемсез милек реестрына кертү буенча эшләр тәмамланырга тиеш

2021 елның 28 июне, дүшәмбе

Бу хакта Татарстан Росреестрында һәм ТР буенча Кадастр палатасында хәбәр иттеләр.

Хәзерге вакытта 3 119 күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында (ЕГРН) Татарстан торак пунктларының 995 чикләре турында мәгълүмат бар.

Татарстан Росреестрында билгеләп үтелгәнчә, ЕГРННЫ торак пунктлар чикләре турындагы белешмәләр белән тулыландыру бурычы-Росреестрның «күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрын кирәкле мәгълүматлар белән тулыландыру» юл картасы проектын тормышка ашыру кысаларында Татарстанда расланган Юл картасының мөһим күрсәткечләреннән берсе, шулай ук җир турында Бердәм мәгълүмат ресурсын булдыру буенча эксперимент пунктларының берсе.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Артем Костин аңлатма бирә:

«Торак пунктларның төгәл билгеләнгән һәм тасвирланган чикләре муниципалитетларга кайбер мәсьәләләрне хәл итү өчен кирәк, мәсәлән: җир кишәрлекләрен бирү һәм алу, төрле объектларны төзү һәм реконструкцияләү турында карарлар һәм башкалар. Моннан тыш, торак пунктларның чикләре турындагы актуаль белешмәләр хокукка ия булучылар арасында җир бәхәсләрен булдырмаска, районнарның территорияләре һәм җир ресурслары белән идарә итү сыйфатын яхшыртырга, җирләрне әйләнешкә кертеп "мөмкинлек бирә".

ТР буенча Кадастр палатасы директоры урынбасары Антон Самойлов аңлатканча, торак пунктларның төгәл чикләрен билгеләү функцияләре җирле үзидарә органнарына йөкләнгән:

«Нәкъ менә алар процессны башлап җибәрәләр һәм киләчәктә күчемсез милек реестрына кертү өчен мәгълүматларны кадастр палатасына юллыйлар. ЕГРНга торак пунктлар чикләрен кертү буенча эшнең тулы күләме, гамәлдәге законнар нигезендә, 2024 елга тәмамланырга тиеш. Ягъни, Татарстанда 2124 чик турында мәгълүмат кертергә кирәк".

Быел республиканың 22 районында 137 чик турында мәгълүматлар кертелде. Бу эш Питрәч районында аеруча нәтиҗәле башкарылган, анда 24 чик кертелгән. 18 чик Әтнә , 14 – Тукай, 10ар - Биектау һәм Түбән Кама районнарында кертелгән.

Белешмә

*2017 елның 31 декабрендәге 507-ФЗ номерлы Федераль закон (08.06.2020 ел редакциясендә)