Сез сорадыгыз - без җавап бирәбез

2021 елның 14 мае, җомга

Татарстан Росреестры экспертлары күчемсез милеккә хокукларны һәм аның белән алыш-бирешләрне дәүләт теркәвенә алу мәсьәләләре белән кызыксынучы гражданнарга консультацияләр бирүне дәвам итә.

Фатир сатып алам. Банк күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрыннан өземтә бирүне сорый. Әгәр электрон өземтәгә заказ бирсәң, ул электрон мөһерләр белән булачакмы, әллә юкмы?

- Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрыннан (ЕГРН) белешмәләр кәгазь документ рәвешендә һәм электрон документ рәвешендә соратып алынырга мөмкин. ЕГРНнан мәгълүматларны электрон документ рәвешендә соратып алган очракта, гариза бирүчегә xml форматындагы һәм pdf форматындагы бердәм дәүләт реестрыннан өземтә, шулай ук sig форматындагы электрон-цифрлы имза булган документлар пакеты килә. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, аны ачканда һәм бастырып чыгарганда, документ кәгазьдә язылган Өземтә алганда гариза бирүчеләрнең ничек күнеккәнлеген үз эченә алмый. Шул ук вакытта шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, ЕГРНнан кәгазьдә алынган өземтәләр һәм хокукларны теркәү органында электрон рәвештә алынган ЕГРНнан өземтәләр тигез юридик көчкә ия.

Фатир ипотекага никахка кадәр сатып алынган, ипотека никахта түләнә. Ире вафат булды. Күрсәтелгән фатирны сатканда вафат булган иренә мирас итеп керергә кирәкме?

Суд практикасы күрсәткәнчә, бу очракта фатир ир белән хатынның уртак милке булып тормый, димәк, мәрхүм иренең өлешенә керү кирәк булмаячак.

Әйтегез әле, фатирда "фатир" статусыннан башка гына бүлмә сатканда, өстенлек сатып алу хокукыннан баш тартырга кирәкме?

Әгәр читләштерелә торган күчемсез милек объекты коридор тибындагы бүлмә булып торса, ягъни коммуналь фатирда бүлмә түгел икән, башка милекчеләрдән сатып алу хокукыннан баш тарту таләп ителми. Югыйсә, өстенлекле сатып алу кагыйдәләре турында закон таләпләрен үтәү зарур. Шул ук вакытта күрше бүлмәләрнең хуҗасы (туганнары яки юк) булуы мөһим түгел. Шулай ук шуны да билгеләп үтәргә кирәк, дәүләт теркәвенә тапшырылган документларның җитәрлек булуы турындагы мәсьәлә хокукларның дәүләт регистраторы тарафыннан документларга хокукый экспертиза үткәрү нәтиҗәләре буенча хәл ителә.

Килешүдә абхаз ышанычнамәсе буенча ышанычлы зат мәнфәгатьләрен яклаган зат катнаша. Ышанычнамә нотариус тарафыннан бирелгән. Абхазиядән нотариус раслаган ышанычнамә Россия Федерациясендә таныла микән?

Абхазия Республикасының бәйсезлеге Россия Федерациясе тарафыннан танылганга күрә, әлеге дәүләт тарафыннан бирелгән ышанычнамәгә түбәндәге таләпләр куела: нотариаль таныклык, рус теленә тәрҗемә итү, Абхазия Республикасы Тышкы эшләр министрлыгында легальләштерү.