Статс-секретарь-Росреестр җитәкчесе урынбасары Алексей Бутовецкий Татарстан Республикасына эш визиты белән килде

2021 елның 11 феврале, пәнҗешәмбе

Татарстанда Алексей Бутовецкий Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин белән очрашты, шулай ук субъектның дәүләт хакимияте органнары һәм җирле үзидарә органнары вәкилләре белән берничә эшлекле киңәшмә үткәрде. Делегация составына шулай ук хокукларны теркәү һәм кадастр исәбенә алу өлкәсендә методик тәэмин итү һәм анализ идарәсе башлыгы Юлия Куницына һәм күчемсез милек икътисады идарәсе башлыгы Оксана Кастаньо керде.
Чарада Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе, региональ һәм муниципаль хакимият органнары вәкилләре һәм башкалар катнашты.
Сәфәрнең төп максаты-Җир һәм күчемсез милек буенча бердәм мәгълүмат ресурсын булдыру буенча тәҗрибә башлану белән бәйле мәсьәләләрне җентекләп тикшерү һәм фикер алышу, шулай ук Росреестрның хакимият органнары белән хезмәттәшлеге.
Исегезгә төшерәбез, РФ Хөкүмәте карары нигезендә, экспериментны үткәрү Росреестр һәм РФ Сәламәтлек саклау министрлыгы тарафыннан 2021 елның 1 гыйнварыннан 31 декабренә кадәр башкарыла. Проект дүрт субъект территориясендә тормышка ашырыла (Татарстан Республикасы, Краснодар крае, Пермь крае, Иркутск өлкәсе). ЕИР булдыру буенча тәҗрибә кайбер федераль ведомстволарның, «Роскосмос» ның, шулай ук субъектларның хакимият органнарының җир һәм күчемсез милек турындагы мәгълүматларны интеграцияләргә мөмкинлек бирәчәк.
Алексей Бутовецкий үз чыгышында Росреестрның закон чыгару эшчәнлегендә төп инициативаларын яңгыратты. Росреестр вәкиле билгеләп үткәнчә, узган ел күчемсез милек базары өчен мөһим булган ведомствоның закон чыгару инициативалары хупланган. Шул ук вакытта хәл итә алган кайбер проблемалар 20 елдан артык.
Белешмә өчен: Россия Федерациясе Хөкүмәте Карары нигезендә Росреестрга 2020 елда җир-мөлкәт мөнәсәбәтләре өлкәсендә норматив-хокукый җайга салу буенча вәкаләтләр тапшырылды.
Киңәшмә барышында анда катнашучылар шулай ук сораулар бирү һәм күчемсез милек өлкәсендә закон чыгару эшчәнлеген алга таба камилләштерүгә юнәлдерелгән үз тәкъдимнәрен әйтү мөмкинлегенә ия булдылар. Моннан тыш, киңәшмәдә исәпкә алу-теркәү гамәлләрен гамәлгә ашыру өчен документлар әзерләүнең актуаль мәсьәләләре, Россия Федерациясендә һәм Татарстан Республикасында дәүләт кадастр бәяләвен үткәрү, аерым алганда, кадастр бәясе өлкәсендә комплекслы программа тәэминатын эшләү һәм куллану, кадастр бәясе өлкәсендә хокук куллану практикасының проблемалы мәсьәләләре турында фикер алыштылар, аны үткәрү вакыты буенча тәкъдимнәр әйтелде.