ХӘЗЕР ТАТАРСТАНДА ТОРАК ТӨЗЕЛЕШЕ ӨЧЕН ҖИРЛӘР АЧЫК КАДАСТР КАРТАСЫНДА УРНАШТЫРЫЛГАН

2021 елның 4 феврале, пәнҗешәмбе

Росреестр әлеге мәгълүматны тест режимында күрсәтә башлады

Росреестр ачык кадастр картасында (ПКК) торак төзелеше өчен яраклы территорияләрне чагылдыру буенча технологияне сынауга кереште. Муниципаль һәм чикләнмәгән дәүләт милке объектлары турында мәгълүматларны Татарстан Республикасы территориясендә ПККГА кертә башладылар. Шулай ук тестлауда Пермь крае, Самара һәм Псков өлкәләре дә катнаша.

«Торак һәм шәһәр мохите»милли проекты кысаларында җирләрдән файдалануның нәтиҗәлелеген анализлау Хөкүмәт рәисе Михаил Мишустин кушуы буенча ведомство тарафыннан башкарыла. Эш нәтиҗәләре буенча 2020 елда 5,7 мең җир кишәрлеге һәм Территория ачыкланган, аларның мәйданы 100 мең га якын, алга таба әйләнешкә кертү өчен, бу эксперт бәяләүләре буенча 310 млн кв.м. торак төзергә мөмкинлек бирә.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Артем Костин аңлатканча, әлеге яңалык потенциаль инвесторларның онлайн-режимда торак төзелеше өчен яраклы җирләрне сайлап алу һәм бәяләү өчен кирәк. Сервис башкарма хакимият органнары, җирле үзидарә органнары һәм кызыксынган затлар арасында элемтә булдырырга мөмкинлек бирәчәк. Потенциаль инвесторлар конкрет объект белән бәйле мөрәҗәгать формасын тутыра һәм аны вәкаләтле органга җибәрә ала.

Белешмә

Торак төзелеше өчен әйләнешкә җәлеп итү мөмкинлеге булган җир участокларын һәм территорияләрне эзләү өчен халык алдында кадастр картасы сайтына керергә, «Участок» - «торак төзелеше» вкладкасын сайларга һәм регион номерын, ике катлы һәм йолдызчыкны (бушлыкларсыз) эзләү юлына кертергә кирәк. Мәсәлән, Татарстанда бу 16:*

Торак төзелеше өчен әйләнешкә җәлеп итү мөмкинлеге булган җир кишәрлеге яки территория белән бәйле мөрәҗәгатьне булдыру өчен, тиешле объект буенча мәгълүмат тәрәзәсендә «мөрәҗәгать бирергә» сылтамасына басарга кирәк.