РОСРЕЕСТР ЦИФРЛЫ ТРАНСФОРМАЦИЯ БУЕНЧА ПРОГРАММАНЫ ҮСТЕРӘЧӘК

2021 елның 2 феврале, сишәмбе

Росреестр комплекслы цифрлы трансформация үткәрәчәк, дип хәбәр итте ведомство җитәкчесе урынбасары Елена Мартынова.

"Росреестрның цифрлы трансформация ведомство программасы кысаларында бизнес-процессларга реинжиниринг уздырылачак һәм дәүләт хезмәтләре күрсәтү өчен цифрлы платформа эшләнәчәк, онлайн режимында мәгълүматлар алмашу өчен нәтиҗәле киңлек булдырылачак, шул ук вакытта әлеге бурычларны тормышка ашыру өчен Росреестрның территориаль органнары һәм Федераль кадастр палатасы филиаллары белән тыгыз хезмәттәшлек нигез булачак", - диде Мартынова.

Хәзерге вакытта ведомствоның архитектура-техник советы булдырылды инде, ул Росреестрның цифрлы трансформациясе белән Стратегик идарә итү эшен координацияли. Совет эшенә цифрлы трансформация буенча төбәкара эшче төркем җәлеп ителәчәк. Шулай ук 2021-2024 елларга Росреестрның бердәм үзәкләштерелгән мәгълүмати иминлек системасын булдыру концепциясе эшләнде.

Моннан тыш, Росреестр цифрлы трансформация программасын тормышка ашыруның төп этапларын раслады. Аның төп бурычлары-электрон рәвештә күрсәтелә торган массакүләм дәүләт хезмәтләре өлешен арттыру, Росреестрның дәүләт хезмәтләре сыйфатын арттыру һәм нәтиҗәлелекне арттыру.

Шулай ук, аның сүзләренә караганда, Росреестр сайтын реинжиниринглау кысаларында "идеяләр банкы"дигән яңа бүлек булдыру тәкъдим ителә. Ведомствоның барлык төбәк идарәләре махсус форма тутыра һәм яңа сервислар булдыру яки практик проблемаларны хәл итү буенча үз идеяләрен эшләүгә җибәрә алачак.

Эш нәтиҗәсендә цифрлы клиентларга юнәлгән сервислар булдырылачак һәм Росреестр тарафыннан дәүләт хезмәтләре күрсәтү процессын камилләштерү үткәреләчәк.

Йомгаклау коллегиясендә Татарстан Росреестры җитәкчесе Азат Җаббаров та контактсыз технологияләр үсешенең мөһимлеге турында искә төшерде: "Татарстанда бүгенге көндә мөрәҗәгать итүчеләр белән элемтәнең шактый өлеше электрон рәвештә башкарыла. Без электрон сервисларга ихтыяҗ зур булуын күрдек, бигрәк тә үз – үзебезне изоляцияләү чорында: ипотека һәм өлешләп катнашу шартнамәләрен теркәү документларының 40% ы электрон рәвештә бирелгән, узган ел күрсәткечләреннән 1,5-ике тапкыр артып киткән. Сүз дә юк, цифрлаштыруны үстерүдән һәм белгечләр тарафыннан яңа компетенцияләр шартларында эшләү өчен кирәкле компетенцияләр сатып алудан башка бу процессны камилләштерү мөмкин түгел».

Цифрлы трансформацияне тәэмин итү өчен күчемсез милекнең тулы һәм сыйфатлы бердәм дәүләт реестрын формалаштыру мөһим. Моның өчен Росреестр төбәкләр белән берлектә Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрын (ЕГРН) мәгълүмат белән тулыландыру буенча махсус план тормышка ашыра. Әлеге бурыч ведомство өчен өстенлекле бурыч булып тора.

Цифрлы трансформация белән бәйле рәвештә Татарстан Росреестры Татарстан Республикасы Хөкүмәте белән берлектә, шулай ук, ЕГРННЫ кирәкле мәгълүматлар белән тулыландыру буенча комплекслы планны тормышка ашыра.

"Идарә төбәкнең башкарма хакимияте органнары һәм җирле үзидарә органнары белән берлектә зур эш алып бара, аның нәтиҗәсе булып күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрындагы белешмәләрнең сыйфатын һәм тулылыгын арттыру тора. Бу, үз чиратында, Росреестр сервисларының һәм хезмәтләренең сыйфатын күтәрүгә һәм, димәк, регионның инвестицион климатын яхшыртуга уңай йогынты ясаячак. Шуңа күрә БДРДАГЫ мәгълүматның тулы һәм төгәл булуы бик мөһим", - дип шәрехли Азат Җәббаров.

Моннан тыш, ведомство Җир һәм күчемсез милек турында Бердәм мәгълүмат ресурсын (ЕИР) булдыру буенча эксперимент үткәрүгә кереште, ул 10 федераль министрлык һәм ведомство, "Роскосмос" дәүләт корпорацияләре, шулай ук төбәк башкарма хакимият органнарының мәгълүмат системаларын интеграцияли. Әлеге сынау проекты гамәлгә ашырылачак дүрт пилот төбәкнең берсе-Татарстан. Республика территориясендә эксперимент Питрәч, Яшел Үзән һәм Әтнә районнарында үткәреләчәк.

Росреестр каршындагы Иҗтимагый совет әгъзасы, Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе каршындагы Иҗтимагый совет рәисе Динә Гайзатуллина:

"Күчемсез милек һәм җир кишәрлекләре турында бердәм мәгълүмат базасын формалаштыру-ул, ниһаять, Җир һәм күчемсез милек турындагы барлык мәгълүматларны бер урында берләштерергә ярдәм итәчәк адым. Шул "бер тәрәзә" принцибы. Профессиональ берләшмә аңа зур өметләр баглый инде. Җир турындагы бердәм мәгълүмат чыганагы бөтен кешегә дә эшне җиңеләйтер иде-кирәкле мәгълүматны эзләү һәм алу берничә тапкыр тизләтелер иде, халыкка җир белән кирәкле операцияләрне үткәрү җиңелрәк булыр иде».