Татарстанлыларга күршеләр белән участок чикләрен ничек килештерергә

2019 елның 29 августы, пәнҗешәмбе

ТР буенча Кадастр палатасы һәм Татарстан Росреестры күршеләр белән кишәрлек чикләрен килештерү буенча инструкция әзерләделәр.

Исегезгә төшерәбез, быел җәй җир участокларының гомуми чикләрен килештерү мәсьәләсен җайга салырга мөмкинлек бирә торган законга кул куелды. Бу-«кадастр эшчәнлеге турында «Федераль законга һәм» күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында «Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында» 150-ФЗ номерлы Федераль закон, ул 2019 елның 16 сентябрендә үз көченә керә.

Әлеге закон Комплекслы кадастр эшләре процедурасын камилләштерүгә юнәлдерелгән.

Шулай итеп, Кадастр турындагы закон белән чикләрнең урнашу урыны милек, мирас итеп гомерлек файдалану, даими (сроксыз) файдалану яки аренда хокукындагы чиктәш җир кишәрлекләренә ия булган гражданнар белән биш елдан артык вакытка килештерелә. Чикләрне килештерү гамәлдәге кишәрлекнең чикләрен төгәлләштергән очракта яки чиктәш кишәрлекләрнең чикләре турында белешмәләр бердәм дәүләт реестрында булмаса, межалау өлеше булып тора.

Чикләр билгеләү өчен, милекчегә кадастр инженеры хезмәтләреннән файдаланырга кирәк. Бу өлкәдә иң яхшы белгечне Татарстан Росреестры сайтында ай саен яңартыла торган кадастр инженерлары рейтингы ярдәмендә сайларга мөмкин (<url>). rosreestr.tatarstan.ru шулай итеп, бюджет йөкләмәсе 101,56% ка үтәлде.

Кадастр инженеры шулай ук чикләрне килештерү процедурасын үткәрергә тиеш: чиктәш участокның һәр хуҗасы белән аерым яки гомуми җыелышта. Шул ук вакытта килешү акты төзелә, ул барлык кызыксынучы затларның яки аларның вәкилләренең шәхси имзалары белән раслана.

Җыелыш үткәрү тәртибе " кадастр эшчәнлеге турында»Федераль закон белән регламентлана. Шулай итеп, 39 статья нигезендә, барлык кызыксынган затларга да җыелышны үткәрү урыны һәм вакыты билгеләнгән көнгә кадәр 30 көннән дә соңга калмыйча хәбәр ителергә тиеш. Моның өчен кадастр инженеры чиктәш җир кишәрлекләре хокукына ия булучыларга почта яки электрон адресларга хәбәр җибәрә.

Закон милекчеләрнең җыелышын теләсә кайсы урында – кызыксынган затлар белән килешенеп, хәтта участокка чыкмыйча да үткәрергә рөхсәт итә. Әмма хокукка ия кешеләр мәнфәгатендә-җирлеккә чикләр билгеләү процессында катнашу. Чикләрне билгеләүнең дөреслегенә инангач кына, Килештерү актына кул куярга кирәк.

Чиктәш чикләрнең урнашуы белән килешмәгән һәм күршебез белән бәхәсне хәл итә алмаган очракта, кадастр инженерына язма каршылыклар бирергә кирәк. Аларның кадастр инженеры килешү актында теркәләчәк, ә каршылыкларның оригиналлары ызанлау планының аерылгысыз өлеше булачак. "Кадастр инженеры җир бәхәсләрен хәл итәргә хокуклы түгел, шуңа күрә каршылыклары булган очракта, Татарстан Росреестры исәпкә алу-теркәү эшләрен туктатачак. Күршеләргә карата аңлашылмаучанлыкны инде судта ук хәл итәргә туры киләчәк», - дип билгеләп үтә Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенең электрон рәвештә күчемсез милекне дәүләт теркәве бүлеге башлыгы Илсөя Казакова. Бу очракта судка мөрәҗәгать итәргә кирәк. Ызанлауны үткәргән кадастр инженеры да эшкә өченче зат сыйфатында җәлеп ителергә мөмкин.

Участок чикләрен билгеләү мәсьәләләре буенча суд тартулары иң катлаулы һәм озак вакытка исәпләнгән булып санала. Шуңа күрә җир бәхәсен мөмкин кадәр җайга салу чикләрне килештерү стадиясендә яхшырак.

«Әгәр дә БДРДА арадашчы белән элемтәгә керү өчен адрес булмаса, яки хәбәр тапшырылмаган булып кайтса, мондый хәбәр матбугатта, гадәттә, җирле газетада басылып чыга. Адресат газетадагы игъланны укымаса да, ул алдан хәбәр ителгән дип саналачак. Шул ук вакытта аның тарафыннан каршылыклар булмау, җыелышка килмәү күршенең җир участогы чикләре белән килешү буларак бәяләнәчәк. Шулай итеп, чиктәш участок чиген килешү аның хуҗасыннан башка килештерелергә мөмкин», - дип аңлата ТР буенча Кадастр палатасының бердәм дәүләт имтиханын алып баруны тәэмин итү бүлеге башлыгы Анна Кайнова.

Мондый хәлне булдырмый калырга хокукка ия җир кишәрлекләре хуҗаларының бердәм дәүләт реестрында контакт мәгълүматларын кертү ярдәм итә. Аларның булуы милекчегә чикләрне төгәлләштергәндә үткәрелә торган килешүләр турында вакытында хәбәр алу, җыелыш үткәрү турында хәбәрне вакытында алу мөмкинлеге бирәчәк, ә үлчәүләрдә шәхси булу чикләр билгеләгәндә мөмкин булган хаталарны булдырмый калырга ярдәм итәчәк. Моннан тыш, закон гамәлгә кергәннән соң кадастр инженерлары ЕГРНнан кадастр эшләре өчен кирәкле мәгълүматны, шул исәптән күчемсез милек хуҗаларының адреслары: почта һәм электрон мәгълүматны соратып ала алалар. Шулай итеп, чиктәш кишәрлекләрнең чикләрен килештерү процедурасын уздырганда җир кишәрлекләре хуҗалары өчен күчемсез милек реестрыннан актуаль һәм дөрес контактларга керү куркынычын киметәчәк.

Элемтә өчен мәгълүматны бердәм дәүләт реестрына кертү өчен, якындагы КФҮнең офисында гариза бирергә кирәк.

Игътибарга

Конкрет кадастр инженерының эш сыйфатыннан канәгать булмаган заказчылар «Идел буе кадастр инженерлары Ассоциациясе» СРОда +7 (843) 291-05-10 телефоны буенча үзләренең кисәтүләрен белдерә алалар. Монда аралашу өчен һәрвакыт ачык һәм килеп туган проблемаларны хәл итүдә ярдәм итәргә әзерләр.