Татарстанда торак пункт чикләре турындагы мәгълүматлар активрак кертелә башлады

2019 елның 20 августы, сишәмбе

Татарстанда 2019 елның 20 августына ЕГРНга кертелгән торак пунктларның чикләре турында мәгълүматлар саны 554не тәшкил итә. Быел барлыгы 83 торак пункт чиге кертелде.

Чагыштыру өчен: узган ел шул ук чорда 28 торак пункт чиге кертелгән. Иң күбе Аксубай һәм Буа районнары торак пунктларының чикләре кертелде. Шулай ук бу юнәлештә Апас, Балтач, Алабуга һәм Сарман районнары чикләрен кертү буенча да актив эш алып барылды.

Шул ук вакытта, Кадастр палатасының Татарстан Республикасы буенча пространство мәгълүматлары инфраструктурасы бүлеге башлыгы Дмитрий Малинин билгеләп үткәнчә, 2564 торак пункт чикләре элеккечә бердәм дәүләт күчемсез милек реестрына кертелмәгән.

Шул ук вакытта Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе урынбасары Ада Зәйдуллина ЕГРНда торак пунктларның чикләре булу-Төбәкләрнең инвестицион җәлеп итүчәнлеге рейтингының мөһим күрсәткечләренең берсе, дип белдерде. Исәпкә алу-теркәү системасын үстерү һәм бизнес алып бару процедураларын гадиләштерү әлеге эшнең нәтиҗәлелегенә турыдан-туры бәйле. Торак пунктлар чикләре бу җирләрне башка төр җирләрдән аера, бу исә җир кишәрлекләре белән караклыкны һәм аларны тиешенчә файдаланмау мөмкинлеген бирә. Моннан тыш, закон нигезендә билгеләнгән чикләрнең булуы аларга капиталь төзелеш объектларын урнаштыру өчен җир участоклары бирү мөмкинлеге бирә, бу районнар үсешенә ярдәм итә. Торак пункт чикләре турында актуаль мәгълүматлар хокукка ия булган кешеләр арасындагы җир бәхәсләрен киметергә һәм төбәкләрнең территорияләре һәм җир ресурслары белән идарә итү сыйфатын яхшыртырга, җирләрне әйләнешкә кертеп.

Игътибарга

Кадастр палатасы һәм Татарстан Росреестры җирле үзидарә органнары белән актив хезмәттәшлек итә һәм ведомствоара хезмәттәшлек тәртибендә Бердәм дәүләт реестрында чикләр турында мәгълүмат кертә. БДРННЫ торак пунктларның чикләре турындагы мәгълүматлар белән тулыландыру турыдан-туры җирле үзидарә органнары эшенә бәйле, чөнки нәкъ менә алар төгәл чикләрне билгеләү буенча эшне башлап җибәрәләр һәм мәгълүматларны кадастр палатасына юллыйлар.