Татарстан Росреестры һәм Кадастр палатасы: Россиядә күчемсез милек белән алыш-бирешләр үткәргәндә электрон култамганы куллану тәртибе үзгәрде

2019 елның 13 августы, сишәмбе

Милекче рөхсәтеннән башка, милекче хокукын теркәүгә документларны дистанцион рәвештә тапшыру мөмкин түгел.

Иртәгәдән күчемсез милек белән алыш-бирешләр үткәргәндә квалификацияле көчәйтелгән электрон култамга (ЭП) куллану тәртибен җайга салучы закон үз көченә керә. Яңа кагыйдәләр билгели мөмкинлеге мондый килешүләр бары тик язма ризалыгы белән генә күчемсез милек хуҗасы.

13 августтан гражданнар гариза тәртибендә Бердәм дәүләт күчемсез милек реестрына (ЕГРН), расланган ЭП гаризасы нигезендә, үз милкендә булган күчемсез милеккә күчүне теркәү мөмкинлеге турындагы язманы кертү мөмкинлегенә ия булачак. Мондый язма булмаса, бердәм дәүләт имтиханнарында килешүне дистанцион рәвештә үткәрү мөмкин түгел.

«Әгәр граждан үз милкендә булган күчемсез милек белән электрон формада килешү төзергә тели икән, аңа алдан Татарстан Росреестрына тиешле гаризаны кәгазьдә тапшырырга кирәк булачак. Ул вакытта бердәм дәүләт имтиханына махсус билге кертеләчәк. Югыйсә, документларны теркәү турында күчү милекчелек хокукын, мәсәлән, нәтиҗәдә, алып-сату һәм күчемсез милек объектының, поданные электрон рәвештә һәм заверенные ЭП, кайтачак башка карау», – дип аңлата бүлек башлыгы дәүләт күчемсез милекне теркәү электрон рәвештә Росреестрның Татарстан Республикасы буенча Идарәсенең Илсөя Казакова.

ЭП расланган электрон документлар нигезендә теркәү гамәлләрен үткәрү мөмкинлеге турындагы гаризаны физик затныкы булган күчемсез милек объектларына карата да, аларның теләсә кайсысына карата да аерым бирергә мөмкин. Гражданин бердәм дәүләт имтиханнарына гариза биргәннән соң, тиешле язма биш эш көненнән дә артмаган вакытка кертелә.

ТР Кадастр палатасы директоры урынбасары Антон Самойлов аңлатканча, шул ук вакытта яңа законда искәрмәләр дә бар: күчемсез милек белән алыш-бирешләрне рәсмиләштергәндә кулланылучы ЭП Федераль кадастр палатасының таныклаучы үзәге (УЦ) тарафыннан бирелгән яки килешү Росреестр белән электрон рәвештә хезмәттәшлек итүче нотариуслар яки хакимият органнары катнашында үткәрелсә, бердәм дәүләт реестрында аерым билге булу мәҗбүри түгел. Шулай ук яңа законның гамәлгә керүе цифрлы ипотекага кагылмый. Шулай итеп, гражданинның шәхси катнашуы таләп ителми торган кредит оешмаларыннан мәгълүматны электрон рәвештә бирү мөмкинлеге саклана. Бер яктан, закон мошенниклык куркынычын киметә һәм күчемсез милек объектларының милекчеләрен яклый, икенче яктан-базарны цифрлаштыру механизмнарын исәпкә ала.

Закон пунктларының берсе бераз соңрак үз көченә керә: рәсми басылып чыкканнан соң 90 көн узгач. Ул электрон документлар нигезендә милек хокукын теркәү мөмкинлеге турында бердәм дәүләт реестрына элегрәк кертелгән язманы түләү тәртибен регламентлый. Аны шулай ук милекче теләге яки суд карары буенча гариза тәртибендә җыеп булачак.

Исегезгә төшерәбез, «күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында» Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында№ 286 ФЗга 2019 елның 2 августында РФ Президенты Владимир Путин кул куйды. Закон басылып чыкканнан соң ун көн узгач үз көченә керә. Россиядә күчемсез милек белән яңа төр мошенниклык барлыкка килүгә бәйле рәвештә, гамәлдәге законнарга төзәтмәләр кертү таләп ителгән: җинаятьчеләр аларның хуҗалары исемнәренә ялган ЭПЛАР ярдәмендә күчемсез милек объектларына милек хокукын теркәү өчен документларны дистанцион тапшыру мөмкинлеген кулланган.

Игътибарга

Исегезгә төшерәбез, татарстанлылар шулай ук Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасында электрон имза сатып ала алалар, ул электрон имзаны тикшерү ачкычына квалификацияле сертификатлар бирү хезмәте күрсәтә.

Алу тәртибе:
1. Сайтта теркәлергә uc.kadastr.ru документларны күчереп алырга
2. Түләү теләсә нинди тәкъдим ителгән ысул белән
3. Казан шәһәре, В. Кулагин ур., 1 йорт ТР буенча Кадастр палатасының кабул итү пунктында шәхесне расларга
4. Алырга сертификат выбранным ысулы