Татарстан Президенты Саба районында чәчү эшләренең барышын бәяләде

2019 елның 8 мае, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Саба муниципаль районына эш сәфәре кылды, анда ул язгы кыр эшләренең барышы белән танышты һәм хуҗалыклар вәкилләре белән очрашты. Татарстан Республикасы Президентын Татарстан Республикасы премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Әхмәтов һәм Саба районы башлыгы Рәис Миңнеханов озата йөрде.

Саба районында авыл хуҗалыгы җирләре мәйданы 63,5 мең га тәшкил итә, шул исәптән 58,3 мең га сөрүлек җирләре. Көзге культуралар 7,8 мең га мәйданда чәчелгән сабан культуралары 30,4 мең га мәйданда планлаштырылган, бүгенге көндә эшләр 30% - ка башкарылган - 9 мең гектардан артык.

"Хуҗалыклар кирәкле ягулык-майлау материаллары белән тәэмин ителгән. Субсидияләр хисабына минераль ашламалар җитәрлек күләмдә тупланган. Моның өчен республика җитәкчелегенә аерым рәхмәт», - дип билгеләп үтте район башлыгы.

Марат Әхмәтов ассызыклаганча, авыл хуҗалыгы Саба районы икътисадында мөһим урын алып тора. Җирле аграрийлар АГРОСӘНӘГАТЬ комплексы тармагында инновацион технологияләр кертүгә аерым игътибар бирә. Министр сүзләренә караганда, бүгенге көндә төп бурычларның берсе-район авыл хуҗалыгы техникасы паркын модернизацияләү.

Терлекчелек өлкәсенә килгәндә, биредә районның уңай күрсәткечләре билгеләп үтелде. Мөгезле эре терлекнең гомуми саны 26,4 мең баш тәшкил итә, шул исәптән 8,6 мең савым сыеры. Районда көн саен 170 тоннадан артык сөт җитештерелә.

2018 елда Саба районында 17 сыер абзары, 3 МТП, 4 ындыр табагы хуҗалыгы һәм 1 сарык саклау урыны капиталь ремонтланган, шулай ук 13 силос-сенаж траншеясы төзелгән.

Очрашу тәмамланганнан соң Рөстәм Миңнеханов «Шинар»яңа роботлаштырылган сөт комплексы төзелешенең барышы белән танышты. Объект 2,4 мең савым сыеры асрауга исәпләнгән. Инвестпроект өч этапта тормышка ашырыла. Проект көченә чыкканнан соң, яңа комплекс көн саен 50-60 мең литрга кадәр сөт җитештерәчәк. Беренче чиратта 600 башка исәпләнгән сөт комплексы проектын агымдагы елның җәендә файдалануга тапшыру планлаштырыла.