Россия Социаль фонды сайтында гражданның шәхси Кабинетының электрон сервислары

2024 елның 28 октябре, дүшәмбе

2024 елның 23 октябрендә Б.Саба ш. т. п. «Гимназия» МБМУ хезмәткәрләре белән очрашуда Россия Социаль фонды сайтында Гражданинның шәхси Кабинетының электрон сервислары турында 6 нчы санлы пенсияләр һәм социаль түләүләр бүлеге баш белгеч-эксперты Әхмәтова Ләйсән Рәфис кызы чыгыш ясады.

Бүген Россия Социаль фондының күпчелек дәүләт хезмәтләрен өйдән чыкмыйча гына интернет аша алырга мөмкин. СФР электрон рәвештә күрсәтә торган барлык хезмәтләр һәм сервислар Россия Социаль фонды сайтында гражданның шәхси кабинетында берләштерелгән. Персональ мәгълүматларны куллануга бәйле хезмәтләрдән тулысынча файдалану өчен Бердәм идентификация һәм аутентификация системасында (ЕИА) расланган исәп язмасы булырга тиеш. Теркәлергә һәм аны алырга мөмкин, шул исәптән СФРНЫҢ теләсә кайсы клиент хезмәтендә. Электрон сервислар формалаштырылган пенсия хокуклары турында мәгълүмат алырга мөмкинлек бирә: пенсия коэффициентлары саны, стаж, иминият кертемнәре суммалары; алына торган пенсиянең төре һәм күләме турында; билгеләнгән социаль түләүләр турында; Пенсия фонды һәм пенсия тупланмалары булдырыла торган идарәче компания турында; - Пенсия счетының торышы турында; билгеләнгән пенсияләр һәм социаль түләүләр турында; алынган пенсия суммалары турында; социаль хезмәтләр җыелмасын алу хокукы турында; хезмәт эшчәнлеге турында өземтә алырга. - Пенсиягә кертемнәрне ирекле түләү турында, пенсиягә ирекле кертемнәрне туктату турында; пенсия билгеләү һәм айлык акчалата түләү турында гариза бирергә пенсия тупланмаларын түләү һәм аны илтеп җиткерү ысулын сайлау турында; пенсия тупланмаларын түләү турында; пенсияне түләүне яңарту яки торгызу турында; Пенсиягә федераль социаль өстәмә билгеләү турында; бер пенсиядән икенчесенә күчерү турында; пенсия күләмен яңадан исәпләү турында; пенсия түләүне туктату турында; билгеләнгән пенсияне алудан баш тарту турында; айлык акчалата түләүне бер нигездән икенчесенә күчерү турында; айлык акчалата түләүне алудан баш тарту; социаль хезмәт күрсәтүләр җыелмасын алу рәвешен сайлау турында; эшкә сәләтсез гражданинны, 18 яшькә кадәрге инвалид баланы яки I төркем балачактан инвалидны карау буенча компенсация түләвен билгеләү турында; эшкә сәләтсез гражданинны, 18 яшькә кадәрге инвалид баланы яки I төркем балачактан инвалидны карауны гамәлгә ашыруга ризалык турында; очу экипажлары әгъзаларына һәм күмер сәнәгате оешмалары хезмәткәрләренә пенсиягә өстәмә түләү билгеләү турында; төньяк районнарыннан күченгәндә чыгымнарны компенсацияләү; ял итү урынына бару һәм кире кайту чыгымнарын компенсацияләү турында; күренекле казанышлар һәм казанышлар өчен өстәмә матди тәэмин итү билгеләү турында; идарәче компаниянең инвестиция портфелен сайлау турында. Шәхси кабинетта бирелгән пенсия хокуклары турындагы барлык мәгълүматлар Россиянең социаль фонды эш бирүчеләрдән алган мәгълүматлар нигезендә формалаштырылган. Әгәр нинди дә булса белешмәләр исәпкә алынмаса яки тулы күләмдә исәпкә алынмаса, эш бирүчегә мөрәҗәгать итәргә кирәк, ул белешмәләрне ачыкласын һәм аларны Россиянең социаль фондына тапшырсын өчен.

Чыгыш темасы тыңлаучыларга җиткерелде, чыгыш ахырында алар үзләрен кызыксындырган сорауларны бирделәр һәм аларга җаваплар алдылар.