«Өй эшләнмәләре»

2024 елның 24 сентябре, сишәмбе

Менә дигән вакыт-көз! Көз — уңыш җыеп алу һәм үз кулларың белән үстерелгәнгә сөенү вакыты, йомгак ясау һәм алга карау вакыты. 17 сентябрь көнне Иштуган мәдәният йорты һәм китапханә белгечләре көзге «Өй эшләнмәләре»утырышы үткәрделәр. Чара көзгә һәм елның шушы матур фасылына бәйле барлык нәрсәләргә багышланган иде. Белгечләр катнашучыларга Көзге халык традицияләре, борынгы заманда көзге кәбестәләрне ничек оештыру гадәтләре турында сөйләделәр, аларда бәлешләрдән авыз итәргә, Халык билгеләрен белергә, җырларга һәм уеннар уйнарга мөмкин иде. Бүген барысы да актив һәм шат күңелле иде. Чарада катнашучылар табышмакларны бик теләп чиштеләр, шаярттылар, җырладылар һәм биеделәр, шулай ук үзләренең әзерлек рецептлары белән уртаклаштылар. Көзге әзер шедеврларны дегустацияләү консервлау турындагы әңгәмәне төгәлләде, катнашучылар һәр банканың эчтәлеген бәяләделәр һәм мәхәббәт белән әзерләнгән теләсә нинди продукт үзенчә тәмле һәм кабатланмас дигән нәтиҗә ясадылар. Чарага көзге әзерлекләр күргәзмәсе әзерләнде .Чара кызыклы булды, җылы аралашудан һәркемнең күңелендә искиткеч тәэсирләр калды.