Олы яшьтәге кешеләрне кулланучыларга өйрәтү

2024 елның 23 июле, сишәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы хезмәткәре Татарстан Республикасы Саба муниципаль районының Шәмәрдән авылында «Балкыш «тернәкләндерү үзәге» АКБО өлкән яшьтәге гражданнар белән кулланучылар хокукларын яклау мәсьәләләре буенча семинар үткәрде. Яшьләрнең дә, өлкән яшьтәге кешеләрнең дә куллану культурасын арттыру аеруча мөһим.  Законнарны яхшы белү аларны үтәүдә ачык чагыла.

Чара кысаларында өлкән яшьтәге кешеләр товар сатып алганда, эшкә килешүләр төзегәндә, кулланучы хокукларын бозган өчен җаваплылык турында, сыйфатсыз товарны ничек дөрес алыштырырга һәм башка мәсьәләләр буенча фикер алыштылар.

Әңгәмә барышында олы яшьтәге кешеләргә РФ «Кулланучылар хокукларын яклау турында»гы Законына ярашлы рәвештә үз хокукларын гамәлгә ашыру тәртибе аңлатылды. Территориаль орган практикасыннан мисаллар китерелде.

Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә кешеләрне укыту куллану базарында үзеңне ышанычлырак хис итәргә, сатып алуларга җентеклерәк һәм сакрак карарга мөмкинлек бирә.

Барлык кызыксынган гражданнар да сыйфатсыз товар белән бәйле хәлдә кулланучы буларак үз хокукларын ничек яклау турында тулы аңлатмалар һәм кыйммәтле киңәшләр ала алдылар. Шулай ук чарада катнашучыларга кулланучы өчен мәгълүмат һәм территориаль орган реквизитлары белән буклетлар тапшырылды.