Кулланучыларга хокукларын аңлаттылар

2024 елның 9 июле, сишәмбе

2024 елның 05 июлендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы хезмәткәрләре тарафыннан Татарстан Республикасы Саба муниципаль районы «Шәмәрдән лицее» МББУ укучылары өчен кулланучылар белемнәре нигезләре буенча дәрес үткәрелде.

Чара барышында укучыларга Татарстан Республикасында кулланучылар хокукларын яклау институтының барлыкка килү тарихы, Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең кулланучылар базарындагы роле турында сөйләделәр.

Класстан тыш дәрестә РФ «Кулланучылар хокукларын яклау турында» гы Законын һәм законга буйсынучы актларның кайбер нигезләмәләрен - ваклап сату-алу килешүе буенча товарлар сату кагыйдәләрен карадылар. «Коррупциягә каршы тору турында»гы Федераль законның кайбер нигезләмәләренә аерым тукталдылар.

Укучыларның товарларны дистанцион ысул белән сатып алуга кызыксынуын исәпкә алып, аларга интернет-кибетләр аша товарлар сатып алуда кулланучыларның хокукларын, шул исәптән тиешле һәм тиешле сыйфатсыз товарлар сатып алуда кулланучыларның хокукларын аңлаттылар. Техник яктан катлаулы товарлар исемлеген һәм алмаштырылырга тиеш булмаган тиешле сыйфатлы азык-төлек булмаган товарлар исемлеген карадык.

Уку йорты укучыларына Укуда һәм шәхси тормышта белемнәрен куллану һәм танышу өчен кулланучылар хокукларын яклау буенча буклетлар һәм «Татарстан кулланучысы хәбәрләре»газетасы номерлары тапшырылды.