2024 елның 1 кварталында терлекчелек эше йомгаклары буенча семинар-киңәшмә

2024 елның 8 апреле, дүшәмбе
  • 5 апрельдә Арташ авылы мәдәният йортында район башлыгы Рәис Минниханов һәм районның авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Гафур Хәсәншин җитәкчелегендә 2024 елның 1 кварталында терлекчелек эше йомгаклары буенча семинар-киңәшмә узды. Чарада Саба районы авыл хуҗалыгы идарәсе белгечләре, район ветеринария хезмәте җитәкчесе, авыл хуҗалыгы оешмалары җитәкчеләре, икътисадчылары һәм зоовет белгечләре катнашты. УСХиП буенча Консультант Илшат Нурмиев катнашучыларны терлекчелек буенча производство күрсәткечләре белән таныштырды. 1 апрельгә авыл хуҗалыгы оешмалары һәм крестьян-фермер хуҗалыклары тарафыннан 28 875 тонна сөт җитештерелгән (узган елгы дәрәҗәгә карата 105%). Савым һәм продуктивлык буенча лидерлар булып КФХ Мөхәммәтшина З.З., ҖЧҖ ПМК, ҖЧҖ СХП Нырты, отд. Кибячи ҖЧҖ Саба, ҖЧҖ Игенче. Барлыгы 3793 тонна ит җитештерелгән, шуларның 1262 тоннасы. сыер ите һәм 2531 тонна. дуңгыз ите. Сыерлар саны 33337 баш, сарыклар саны 7070, 2566 баш ат. Ел башыннан район буенча 3645 бозау алынган. Шулай ук хуҗалыклар кисәкләрендә терлекчелек буенча икътисади күрсәткечләр күрсәтелде. Аннары хуҗалык икътисадчысы Илдар Вәлиеваның 2023 елдагы җитештерү һәм икътисадый күрсәткечләре һәм 2024 елның 1 кварталы күрсәткечләре белән докладын тыңладылар. «СХП Нырты» ҖЧҖ директоры Ильяс Дәүләтҗанов катнашучыларны хуҗалыкта хезмәтне оештыру белән таныштырды, сөт комплексы эшчәнлеге һәм сыерларны тоту технологиясе турында сөйләде. Көн саен хуҗалык 21 тоннадан артык сөт җитештерә.

Тэги: УСХИП