2024 елның 9 гыйнвары, сишәмбе

7 гыйнварда Иске Икшермә мәдәният йорты хезмәткәрләре балалар белән бергә "Коляда, коляда! Капканы ач!" традицион адым ясадылар. Коляда-иң борынгы Раштуа йоласы. Аның дини һәм тарихи тамырлары бик киң. Раштуа бәйрәме-йорт хуҗаларына киләсе елга иминлек, сәламәтлек һәм чәчәк ату теләге. Без балалар белән рус авылдашларыбызның йортларына бардык, Раштуа бәйрәме белән котладык, махсус җырлар (колядкалар) җырладык, йортка фатиха китердек, бу җырлар йорт хуҗаларына сәламәтлек, бәхет һәм чәчәк ату теләкләрен үз эченә ала. Раштуадан соң йорт хуҗалары раштуачыларны пироглар, җиләк-җимеш , конфетлар белән сыйладылар. Бу йола кешеләрне бәйли, аларга традицияләрнең, гаиләнең һәм берләшмәнең мөһимлеген искә төшерә. Барлык авылдашлар да колядовщикларга рәхмәт белдерделәр, бу йола өчен рәхмәтле булдылар.