Татарстанда «Экология» илкүләм проекты буенча урман барлыкка китерүче төп токымнарның 2,3 мең килограмм орлыгы әзерләнгән

2023 елның 5 октябре, пәнҗешәмбе

Татарстанда «Экология» илкүләм проектының «Урманнарны саклау» федераль проекты буенча «Татарстан Республикасында урманнарны саклау» төбәк проекты кысаларында төп урман барлыкка китерүче токымнарның орлыкларын җыю эше дәвам иттерелә. ТР Урман хуҗалыгы министрлыгының урманнарны яңадан үрчетү һәм урман үстерү бүлеге мәгълүматлары буенча, 2023 ел башыннан 2,3 мең кг орлык әзерләнгән, шулардан чыршы – 226 кг, нарат – 457 кг, карагай – 15 кг, каен – 25 кг, юкә – 9 кг, имән – 1,6 мең кг.

Орлык җыю буенча лидерлар арасында – республиканың Түбән Кама, Кызыл Йолдыз, Мамадыш һәм Арча урман хуҗалыклары белгечләре.

«Хәзерге вакытта каен һәм имән орлыклары әзерләнә. Җыелган орлыклар Татарстан Республикасы Урманны саклау үзәгенә тикшерүгә җибәрелә, – дип сөйләде ТР урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров. – Быел имән уңышы түбән, шуңа күрә планны башка токымнар хисабына үтәү бурычы куелды».

Аның сүзләренә караганда, 2023 елда урманчыларга ким дигәндә 11455 кг орлык әзерләргә кирәк.