Онлайн проектлар башлану турында финанс грамоталылыгы буенча

2023 елның 27 сентябре, чәршәмбе

Россия Федерациясе Үзәк банкының Идел-Вятка баш идарәсенең Татарстан Республикасы буенча Милли банкы (алга таба – бүлек-Татарстан Республикасы Милли банкы) бүлеге сезгә гражданнарның финанс грамоталылыгын арттыруга юнәлдерелгән Россия Банкы проектларына ярдәм иткәнегез өчен рәхмәт белдерә.

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 08.12.2020 № 1100 карары белән расланган «2020-2023 елларга Татарстан Республикасында халыкның финанс грамоталылыгын арттыру һәм финанс белемен үстерү» программасын үтәү максатыннан төбәктә финанс мәгарифе өлкәсендә төрле максатчан аудиторияләргә юнәлдерелгән системалы эш алып барыла.

Гомуми белем бирү оешмалары укучылары өчен 19 сентябрьдә «Финанс грамоталылыгының онлайн-дәресләре " проектының көзге сессиясе старт алды (dni-fg.ru), аңа укучылар, шул исәптән ерак торак пунктлардан да кушыла ала. Агымдагы елның язгы сессиясе йомгаклары буенча муниципаль районның барлык гомуми белем бирү оешмалары проектка кушылдылар, Шулай итеп, Россия Федерациясе субъектлары арасында Татарстан лидерлыгын тәэмин итүгә ярдәм иттеләр.

Һөнәри белем бирү оешмалары, югары уку йортлары студентлары өчен 27 сентябрьдән инвестиция грамоталылыгы буенча «Грамоталы инвестор» вебинары үткәрелә (https://dni-fg.ru/investor), анда тыңлаучылар инвестицияләү нигезләрен һәм принципларын өйрәнә алачак, финанс инструментларын сайларга һәм үз максатларын һәм саклыкка омтылышларын исәпкә алып, портфель формалаштырырга өйрәнә алачак.

«ПенсионФГ " проекты (https://pensionfg.ru) социаль хезмәткәрләргә, пенсия алды һәм пенсия яшендәге гражданнарга юнәлдерелгән, аның кысаларында 21 сентябрьдән банк хезмәтләреннән ничек куркынычсыз һәм нәтиҗәле файдаланырга, финанс инструментларын сайларга, заманча онлайн технологияләрне кулланырга һәм мошенниклардан сакланырга мөмкинлек бирүче онлайн-дәресләр үткәрелә.

Педагогик хезмәткәрләр "Финанс грамоталылыгы буенча иң яхшы дәрес" конкурсында катнаша ала (www.mon.tatarstan.ru/file/pub/pub_2963518.pdf). Конкурс эшләре 2023 елның 31 октябренә кадәр электрон почта адресына кабул ителә Fincbr@mail.ru.