Күчемсез милек объектларының кадастр исәп-хисабы. Нигә кирәк?

2023 елның 26 июле, чәршәмбе

«Сорау – җавап» рубрикасы кысаларында, Татарстан Росреестры күчемсез милек объектларын кадастр исәбенә алу өлкәсендәге актуаль мәсьәләләрне аңлатуга багышланган материаллар бастыра.

Һәрбер гражданның күчемсез милекләре авылда йорт, йорт яны участогы, фатир яки гараж булсын. Аларны тулысынча кулланганчы (төзү, сату, бүләк итү яки арендага бирү), аларга милек хокукын теркәргә кирәк. Бу юнәлештә беренче адымнарның берсе – күчемсез милек объектын дәүләт кадастр исәбенә кую. Процедура үз эченә күчемсез милек объектының характеристикаларын билгеләүне ала, мәсәлән, урын, мәйдан, адрес, билгеләнеш һәм башкалар. Аннары мәгълүматлар бердәм дәүләт күчемсез милек реестрына кертелә, ә Күчемсез милеккә кадастр номеры бирелә. Шул вакыттан Дәүләт фатир, йорт яки җир участогы нәкъ менә шундый характеристикалы күчемсез милек объекты буларак булуын таный.

Кадастр исәп-хисап процедураларының нинди төрләре бар һәм алар кайчан кирәк?

Кадастр исәбенә җир участоклары, биналар, корылмалар, биналар, машина-урыннар, төзелеп бетмәгән объектлар һәм җир белән нык бәйләнгән башка объектлар керә.

Исәпкә кую яңа күчемсез милек объектлары булдыру фактын теркәп бара. Процедура шәхси һәм күп фатирлы йортлар, башка биналар һәм корылмалар төзегәндә һәм файдалануга тапшырганда кулланыла. Яңа төзелгән җир участоклары да исәпкә куелырга тиеш.

Күчемсез милек объектын исәптән төшерү, мәсәлән, йорт сүтелгән, стихияле афәт аркасында җимерелгән булса; шулай ук күчемсез милек объекты булмаган объектлар турында язмалар, мәсәлән, капиталь булмаган корылмалар, БТИ элек исәпкә алган киосклар, навеслар кебек корылмалар турында ЕГРН язмаларыннан чыгарылырга тиеш. Әлеге процедура, мәсәлән, бинаның булмавын (ул җимерелгән) яки ЕГРНда исәпкә алынган объектның күчемсез милек булмавын билгеләгән суд карары нигезендә дә үткәрелергә мөмкин.

Үзгәрешләрне исәпкә алу күчемсез милек объектларының характеристикалары үзгәргән очракта башкарыла. Шулай итеп фатирны үзгәртеп планлаштыру, йортны төзергә, җир участогы чикләрен төгәлләү теркәлә.

Кадастр исәбен алу өчен кая һәм нинди документлар тапшырырга кирәк?

Күчемсез милек объектын кадастр исәбенә кую милекченең гариза бирүеннән башлана. Моны онлайн рәвештә дәүләт хезмәтләре порталында яки Росреестрның рәсми сайтында шәхси кабинетта эшләргә мөмкин. Шулай ук аны КФҮ офисларының берсендә һәм «Роскадастр»ППКНЫҢ күчмә хезмәт күрсәтү хезмәте ярдәмендә дә бирергә мөмкин.

Күчемсез милек үзенчәлекләренә бәйле рәвештә гаризадан тыш:

бинаның яки бинаның техник планы;

җир участогының чик планы.

Кадастр исәбенә кую нинди срокларда башкарыла?

Закон нигезендә, Росреестр сайтында яки «дәүләт хезмәтләре " порталында онлайн — Шәхси кабинет аша мөрәҗәгать иткәндә кадастр исәбенә кую 5 көндә, КФҮ аша мөрәҗәгать иткәндә 7 көндә башкарыла. Ләкин, уртача алганда, сез хезмәтне күпкә тизрәк алырсыз — электрон әйләнештә 2 көн, һәм КФҮ аша әйләнештә 2,3 көн.

Дәүләт пошлинасы каралганмы?

Күчемсез милекнең дәүләт кадастр исәп-хисабы бушлай башкарыла.

Объектны кадастр исәбенә куюны нәрсә раслый?

Кадастр исәп-хисабы нәтиҗәләре буенча күчемсез милек хуҗасы ЕГРНДАН Өземтә ала. Бу документ ЕГРНга мәгълүмат кертүне раслый.

ЕГРНДАН өземтәне кәгазьдә дә, электрон рәвештә дә алырга мөмкин. Дәүләт хокук регистраторының электрон имзасы белән онлайн версиясе гариза биргәндә күрсәтелгән электрон почтага җибәреләчәк. Аны МФЦда алырга мөмкин, анда ул 45 көн саклана. Әгәр бу вакыт эчендә аны алмасаң, күчермә архивка җибәрелә.

Күчемсез милек кадастр исәбендә торамы, юкмы икәнен ничек тикшерергә?

Күчемсез милек кадастр исәбендә торырга тиешме юкмы икәнен берничә ысул белән белеп була

Росреестрның рәсми сайтында недline режимында күчемсез милек объектлары буенча Белешмә мәгълүмат сервисы ярдәмендә;

ачык кадастр картасы ярдәмендә.

Объектны кадастр исәбенә куеп, шул ук вакытта аның хокукын теркәп буламы?

Күпчелек очракта (мәсәлән, йорт төзелеше тәмамланган, бүленгән, Берләшкән, милектә булган җир кишәрлеген яңадан бүлгән очракта) закон нигезендә бер үк вакытта дәүләт кадастр исәбен һәм хокукларны дәүләт теркәвен гамәлгә ашыру мәҗбүрилеге билгеләнгән. Бу очракта бердәм гариза бирелә.

Бердәм процедура үткәрү өчен мондый гаризаны Росреестр сайтындагы шәхси кабинетта яки КФҮ аша бирергә мөмкин. Хокукларны теркәү өчен физик затлар өчен 2000 сум һәм юридик затлар өчен 22000 сум күләмендә пошлина алына.