"Энергетиклар" һәм "зажигалкалар" сатуны тыю!

2023 елның 19 июле, чәршәмбе

2022 елның 12 ноябрендә «Татарстан Республикасының аерым закон актларына балигъ булмаганнарга аерым товарларны сатуны чикләүне билгеләү өлешендә үзгәрешләр кертү турында» 2022 елның 2 ноябрендәге 80-ТРЗ номерлы Татарстан Республикасы Законы үз көченә керде.

«Татарстан Республикасында балаларның сәламәтлегенә, аларның физик, интеллектуаль, психик, рухи һәм әхлакый үсешенә зыян китерүне кисәтү чаралары турында» 2010 елның 14 октябрендәге 71-ТРЗ номерлы Татарстан Республикасы Законына үзгәрешләр кертелде. Кертелгән үзгәрешләр белән балигъ булмаган тонусны күтәрә торган алкогольсез эчемлекләрне ваклап сату тыела. Балигъ булмаганнарны алар өчен мондый эчемлекләрне сатып алу юлы белән алкогольсез тонусны куллануга җәлеп итү йә аларга мондый эчемлекләрне тапшыру, аларны куллану тәкъдимнәре яисә таләпләре тыела. Углеводород сыекландырылган газ булган гражданнарның шәхси һәм көнкүреш ихтыяҗлары өчен балигъ булмаган товарларны ваклап сату рөхсәт ителми. Балигъ булмаганнарны сыекландырылган углеводород газын сулау юлы белән куллануга тәкъдим итү яисә аны куллану таләпләре юлы белән җәлеп итү тыела.

Тиешле билгеләмәләр билгеләнде: алкогольсез тонусны күтәрә торган эчемлекләр - Россия Федерациясенең ГОСТ Р 52844-2007 милли стандарты билгеләгән таләпләргә туры килә торган эчемлекләр. 80-ТРЗ номерлы Закон белән Административ хокук бозулар турында Татарстан Республикасы кодексына 2.19 статьялары ("Балигъ булмаган алкогольле тонусны күтәрә торган эчемлекләрне сатуны тыю, шулай ук куллануга җәлеп итү") һәм 2.20 ("гражданнарның индивидуаль һәм көнкүреш ихтыяҗлары өчен сыекландырылган углеводород газы булган товарларны" сатуга чикләү) өстәлә. Әлеге тыюларны бозган өчен гражданнарга - 3 мең сумнан 5 мең сумга кадәр, вазыйфаи затларга - 30 мең сумнан 50 мең сумга кадәр, юридик затларга - 100 мең сумнан 150 мең сумга кадәр штраф янаячак.