Дача амнистиясенә – 17 ел

2023 елның 30 июне, җомга

"Дача амнистиясе" турында Закон (N 93-ФЗ) 2006 елның 1 сентябреннән гамәлдә. Бу закон берничә тапкыр озайтылган һәм үзгәртелгән. Аның «соңгы версиясе» нәрсәдән гыйбарәт, - дип искә төшерә Татарстан Росреестры.

Хәзерге вакытта» дача амнистиясе " буенча төзелеш өчен рөхсәт таләп ителмәгән күчемсез милек объектларына милек хокукын сроксыз теркәргә мөмкин (күчемсез милек объекты астында җир участогына хокук тиешенчә рәсмиләштерелгән очракта). Мондый объектларга мунчалар, үз ихтыяҗлары өчен гаражлар, хуҗалык төзелешләре һ. б. керә.

Гадиләштерелгән тәртиптә - 2031 елның 1 мартына кадәр-бакчачылык, шәхси торак төзелеше, шәхси ярдәмче хуҗалык алып бару (торак пункт чикләрендә) өчен бирелгән җир кишәрлекләрендә урнашкан шәхси торак йортларны һәм бакча йортларын рәсмиләштерергә мөмкин. Федераль законнар мондый йортларның билгеле бер параметрларга туры килергә тиешлеген билгели: биеклеге 20 метрдан артмаска, өчтән артык җир өстендәге катлары булмаска, йортта Яшәү белән бәйле көнкүреш ихтыяҗларын канәгатьләндерү өчен билгеләнгән бүлмәләрдән һәм ярдәмче биналардан торырга тиеш.

Моннан тыш, һәр муниципалитетта җирдән файдалану һәм төзелеш кагыйдәләре бар, алар белән күрсәтелгән корылмаларны төзүгә, шул исәптән төзелеш мәйданы буенча, чикләрдән минималь чигенүләргә үз нормаларын һәм таләпләрен билгелиләр.

"Гражданнарыбызның игътибарын җәлеп итәргә телим! Акча сарыф ителгән хәлгә эләкмәс өчен, йорт төзелгән, ә хокукны теркәү мөмкин түгел, йорт төзелеше башланганчы һәм хәтта төзелеш өчен җир кишәрлеге сатып алынганчы, җир кишәрлегенең кайсы территориаль зонада урнашканын, шулай ук төзелеш өчен нинди чикләүләр барлыгын, теге яки бу объектлар өчен нинди параметрлар билгеләнгәнен белергә кирәк. Моның өчен җирле администрациягә (Казанда - архитектура һәм шәһәр төзелеше Идарәсе) мөрәҗәгать итеп, ИСОГД - дан шәһәр төзелеше эшчәнлеге турында мәгълүмат системасыннан өзек заказ бирә аласыз. Шулай ук ЕГРНДАН киңәйтелгән өземтәгә заказ бирергә, ул шулай ук ЕГРНга кертелгән территорияләрне куллануның махсус шартлары булган барлык зоналар турында мәгълүмат күрсәтәчәк, алар, үз чиратында, планлаштырылган төзелешкә дә комачауларга мөмкин», - дип тәкъдим итте Татарстан Росреестрының күчемсез милекне дәүләт теркәве бүлеге башлыгы Энҗе Мөхәммәтгалиева.

«Дача амнистиясе» буенча хокукларны рәсмиләштерү өчен Татарстан Росреестрына кадастр исәбен алу һәм (яисә) хокукларны теркәү турында гариза тапшырырга кирәк; күчемсез милек объекты кадастр исәбенә куелмаса (кадастр номеры юк), кадастр инженеры төзегән техник план кирәк булачак. Шулай ук җир участогына хокук билгеләүче документ тапшырырга кирәк. Бу бүләк итү килешүе, сатып алу-сату, меннар, мирас хокукы турында таныклык, җир участогына милек хокукын тану турында суд карары, дәүләт хакимияте яки җирле үзидарә органнары актлары (участок бирү турында карарлар) булырга мөмкин. Әгәр җир кишәрлегенә хокук ЕГРНда теркәлгән икән, мондый документны тапшырырга кирәкми.

Әзерләнгән документлар пакетын кәгазьдә теләсә кайсы КФҮ офисы аша яки электрон рәвештә (көчәйтелгән квалификацияле электрон имза сертификаты булганда) Росреестрның рәсми сайтындагы Шәхси кабинет аша тапшырырга мөмкин. Милек хокукын теркәү өчен дәүләт пошлинасы 350 сум тәшкил итә. Шул ук вакытта күрсәтелгән пошлина күләме күчемсез милек объектына хокукларны беренчел теркәү вакытында гына кулланыла (ягъни, хокукны теркәү очракларына, мәсәлән, мирас буенча, нинди дә булса килешү нигезендә һ.б. кагылмый, хокукны теркәү өчен пошлина күләме 2000 сум тәшкил итәчәк).