Дәгъваны ничек дөрес язарга

2023 елның 28 марты, сишәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы хезмәткәрләре «Бөтендөнья сыйфат көненә» багышланган чаралар кысаларында кулланучылар белән очрашулар гына үткәрмиләр, аларда билгеләнгән дата тарихы турында сөйлиләр, кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә гамәлдәге законнар мәсьәләләрен аңлаталар, ә гражданнарны хокукый агартуны оештыралар.

Бүгенге хокукый ликбез темасы дәгъваны ничек дөрес язарга.

Гомумән, кулланучыдан дәгъва төзүгә карата билгеле бер таләпләр гамәлдәге законнарда юк. Башкача әйткәндә, дәгъва ирекле формада төзелә, әмма анда төп (яки мәҗбүри) блоклар булу яхшы.

1 нче Блок. Мөрәҗәгать башында күрсәтергә кирәк:

1. Кемгә адресланган, мәсәлән: генераль директорга яки шәхси эшмәкәргә.

2. Кемнән дәгъва бирелә: фамилия, исем, ата исеме, контакт телефоны, дәгъвага җавап бирү өчен почта (яки электрон) адресы.

2 нче Блок. Сатып алынган товар, заказ ителгән хезмәт (эш)турында мәгълүмат

Дәгъвадагы товар турында түбәндәгеләрне хәбәр итәргә кирәк::

• нинди товар сатып алынган (аның исеме, маркасы, артикулы, башка аерым билгеләре);

• товар бәясе;

• сатып алу датасы (гадәттә касса яки товар чегында яки бүтән документта күрсәтелгән);

• кирәк булганда, товарга билгеләнгән гарантия вакыты турында мәгълүмат күрсәтелә.

Дәгъвада башкарылган эш турында түбәндәге мәгълүматларны җиткерергә кирәк:

• эшнең тасвирламасы;

• килешү номеры һәм аның төзелгән көне;

• эшне башкару датасы яки башкарылган эш нәтиҗәләрен кабул итү-тапшыру актына кул кую датасы;

• эш бәясе;

• эш гарантиясе вакыты турында мәгълүмат күрсәтергә кирәк булганда, ул гадәттә килешүдә яки актта яки башкаручы тарафыннан эш тәмамланганнан соң кулланучыга бирелгән башка документта күрсәтелә.

3 нче Блок. Товарга, хезмәткә (эшкә) яки эшләрне(хезмәтләрне) башкару срокларына, товарны китерүгә дәгъвалар.

Теләсә кайсы формада товарга яки хезмәткә (эшкә), хезмәт күрсәтү срокларын бозуга үз дәгъваларыңны белдерергә кирәк. Әгәр сүз товарның кимчелекләре турында бара икән, аларны тасвирларга, әгәр дәгъвалар сроклар буенча эшләрнең башлану һәм тәмамлану даталарын күрсәтергә һәм шулай дәвам итә.

4 нче Блок. Сезнең таләпләр

Дәгъвада конкрет таләпләр куярга кирәк: сыйфатсыз товарны алыштырырга, товарны бәяләргә, товар өчен түләнгән сумманы кайтарырга, кимчелекләрне бетерү, югалтуларны каплау, неустойка түләү һ. б.

Әгәр югалтуларны каплауны таләп итсәгез, дәгъвага китерелгән югалтуларның күләмен раслаучы документларның күчермәләрен кушарга кирәк, ә неустойка түләүне таләп итсәгез, кирәкле исәпләүләр ясап, аның күләмен дәлилләргә кирәк.

5 нче Блок. Сезнең дәгъваларыгызны раслаучы документларны күрсәтегез.

Бу төрле килешүләр, касса яки товар чегы, товарны кабул итү-тапшыру акты (эш), бәйсез экспертиза яки сыйфатны тикшерү нәтиҗәләре, фото-видео материаллар һәм башкалар булырга мөмкин.

6 нчы Блок. Дәгъва ахырында кулланучының фамилиясе, исеме, әтисенең исеме, аның имзасы һәм дәгъва юнәлеше датасы булырга тиеш.

Мәгълүмат өчен: әгәр дә дәгъваны нинди дә булса сәбәпләр аркасында кабул итмиләр икән, аны почта аша оешманың урнашкан урыны адресына заказ хаты белән тапшыру турында хәбәр һәм кушымтаның исемлеге белән җибәрергә кирәк. Моннан тыш, без дәгъваны бер үк вакытта юридик адрес буенча да, оешманың урнашкан урыны буенча да, рәсми сайт булганда да, электрон почта аша да җибәрергә киңәш итәбез!