БАЛАЛАР КОЛЯСКАСЫ БЕЛӘН КИБЕТКӘ КЕРЕП БУЛАМЫ?

2023 елның 21 марты, сишәмбе

Көндәлек тормышта без барыбыз да товар, эш һәм хезмәт кулланучылар. Көн саен безнең һәрберебез, азык-төлек, кием, көнкүреш әйберләре сатып алып, телефоннан сөйләшеп, транспорт хезмәтләреннән файдаланып, кафеда төшке аш ашап, кредит алып, кулланучыга әверелә. Без бу мөнәсәбәтләрнең хокукый ягына игътибар итмибез. Кулланучылар буларак үз гамәлләребезне һәм сатучының (җитештерүченең яки башкаручының) гамәлләрен закон күзлегеннән бәяләү кирәклеге, кызганычка каршы, безнең хокукларыбыз бозылганнан соң гына барлыкка килә.

Әйтик, Татарстан Республикасының Лаеш муниципаль районында чираттагы дежурлык үткәргәндә, Казан территориаль органының эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге хезмәткәрләренә гражданка: «Ә кибеткә коляска белән кереп буламы, әллә мин колясканы керү урынында калдырып, баланы кулларда йөртергә тиешме?» - дигән сорау белән мөрәҗәгать иткән.

Ә чыннан да, мөмкинме?

Әйдәгез моны эшлик.

Безнең кибетләр үз кагыйдәләрен уйлап табарга яраталар, һәм монда аларның фантазиясе белән ризалашу кайвакыт авыр. Балалар коляскасы белән керү тыюы үзләре өчен уйлап чыгарылган кагыйдәләргә карый, балалар коляскасы белән йөрүчеләрнең аз хәрәкәтләнүче халык төркеменә каравын оныта.

Россия Федерациясе Конституциясенең 27 статьясында Россия Федерациясе территориясендә законлы рәвештә булган һәркем ирекле хәрәкәт итәргә, яшәү һәм яшәү урынын сайларга хокуклы дип күрсәтелә.

Шулай ук, Россия Федерациясе Гражданлык кодексында оешманың сатып алу-сату килешүләрен төзегәндә (законда әйтелгән очраклардан тыш) бер төркем кешегә икенче төркемгә караганда өстенлек бирергә хокукы юк дип күрсәтелә. Шуңа күрә кибет балалар коляскалары белән килгәннәргә сатып алу-сату килешүен төзүдән баш тартырга хокуклы түгел һәм аларга сәүдә залына керүне тәэмин итәргә тиеш.

Шундый ук нормалар күп кенә норматив-хокукый актларда беркетелгән.

Шуңа күрә истә тоту мөһим!!!

Хәзерге вакытта безнең илдә гамәлдәге бер генә закон да гражданнарның балалар коляскалары белән теләсә нинди биналарга һәм биналарга керүен тыюны күздә тотмый.