Хокукый белемнәр дәресе үтте

2023 елның 2 марты, пәнҗешәмбе

Саба муниципаль районы Килдебәк урта мәктәбендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органының эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге җитәкчесе Ләйсән Абдуллина укучыларның куллану грамоталылыгын күтәрү буенча сыйныфтан тыш дәрес үткәрде. Укулар 9-10 сыйныф укучылары белән, мәктәп мөдире һәм тарих һәм җәмгыять белеме укытучысы катнашында үткәрелде.

Дәреснең максаты-укучыларны «кулланучы хокукларын яклау турында» РФ Законының төп нигезләмәләре һәм сәүдә кагыйдәләре белән таныштыру. Чара барышында түбәндәге мәгълүмат җиткерелде:

• законнарның төп терминнары;

• товарда кимчелек булса, нәрсә эшләргә;

* техник яктан катлаулы товарлар исемлеге;

* яхшы сыйфатлы товар алмашканда нәрсәне истә тотарга кирәк;

* кире кайтарып яки алыштырып булмый торган сыйфатлы товарлар исемлеге;

* кулланучының сыйфатсыз товарларга карата таләпләр кую сроклары;

• финанс грамоталылыгы турында;

• дистанцион сәүдә турында;

• «кулланучылар хокукларын яклау» һ. б. темасы буенча олимпиада турында.

Территориаль орган практикасыннан мисаллар китерелде.  Лекция мавыктыргыч һәм мавыктыргыч формада узды, кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендәге актуаль мәсьәләләр буенча буклетлар һәм мәгълүмат материаллары тарату белән үрелеп барды.