"Туган тел грамматикасы"темасына Квест-уен

2023 елның 22 феврале, чәршәмбе

1999 елның 17 ноябрендә ЮНЕСКО Генераль конференциясе тарафыннан игълан ителгән Халыкара туган тел көне 2000 елдан бирле ел саен 21 февральдә үткәрелә. Телләр-безнең материаль һәм рухи мирасыбызны саклау һәм үстерү өчен иң көчле корал. БМО мәгълүматларына караганда, дөньяда 7 меңгә якын тел исәпләнә, аларның 2,5 меңнән артыгы юкка чыгу алдында, ягъни якын арада Соңгы сөйләшүчеләрен югалтырга мөмкин. Ике атна саен бөтен мәдәни һәм интеллектуаль мирас алып, дөньяда бер тел юкка чыга. Туган телләрнең таралуына ярдәм итү буенча барлык адымнар да тел төрлелегенә һәм күп телләрле белемгә ярдәм итү, бөтен дөнья буенча тел һәм мәдәни традицияләр белән тулырак танышуны үстерү өчен генә түгел, ә үзара аңлашуга, түземлелеккә һәм диалогка нигезләнгән бердәмлекне ныгыта.

Шуңа бәйле рәвештә, бүген 21 февраль көнне Лесхоз мәдәният йорты хезмәткәрләре китапханәче белән берлектә "Туган тел грамматикасы"дигән квест-уен оештырдылар. Катнашучылар ике командага бүленде, сорауларга җавап бирделәр, табышмаклар чиштеләр һәм бик күп уңай эмоцияләр алдылар.