Консультация-Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренеш интенсивлыгы турында кисәтү

2023 елның 30 гыйнвары, дүшәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирәлеккә мониторинг идарәсе» ФДБУдан керде:

Консультация-метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында кисәтү

30 гыйнварда 18 сәгатьтән 18 сәгатькә кадәр. 2023 елның 31 гыйнвары

2023 елның 31 гыйнварында Татарстан Республикасы территориясендә урыны белән 15-17 м/с (Казан шәһәрендә 15 м/с га кадәр) көчле көньяк-көнбатыш җиле көтелә.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе тәкъдим итә:

Көчле җил булганда:

1. Әгәр көчле җил Сезне урамда очратса, җир асты кичүләрендә яки биналарның подъездларында сыенырга киңәш итәбез. Йорт диварлары янындагы көчле җилдән качарга ярамый, чөнки түбәләрдән шифер һәм башка түбә материаллары төшәргә мөмкин. Бу җәмәгать транспорты тукталышларына, төзелеп бетмәгән биналарга да кагыла.

2. Урамда реклама щитларыннан, элмә такталардан, юл билгеләреннән, электр линияләреннән ерак торырга кирәк.

3. Зур агачлар янында булырга ярамый, шулай ук алар янында автотранспорт куярга ярамый – җил өзелгән карчыклар зур куркыныч тудырырга мөмкин.

4. Көчле җил вакытында электр линиясе астында тору һәм өзелгән электр үткәргечләренә мөрәҗәгать итү үлемгә китерә.

5. Куркыныч өске кат тәрәзәләреннән төшкән пыяла, шулай ук түбә һәм җил белән киселгән стукко декоры элементларын күрсәтә ала. Мондый куркыныч төзелә торган яки ремонтлана торган биналар янында арта.

6. Йортларның барлык тәрәзәләрен тыгыз ябарга, балконнардан һәм лоджалардан чыгарырга кирәк.

7. Торак яки эш урынындагы тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.

Теләсә нинди бәла килеп чыкса, сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрнең бердәм чакыру номерына – «112»гә мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

Мәгълүмат чыганагы: https://16.mchs.gov.ru/deyatelnost/press-centr/operativnaya-informaciya/4939883