Иң актуаль проблемалар тәэсир итә

2022 елның 28 октябре, җомга

Өлкәннәр декадасы кысаларында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге башлыгы Ләйсән Абдуллина Саба муниципаль районы «Балкыш «халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәгендә өлкән яшьтәге кешеләр өчен чара үткәрде. Практика күрсәткәнчә, бүген нәкъ менә күрсәтелгән категория гражданнар еш кына мошенниклар корбаны була. Өлкән буын кешеләре интернетта мәгълүмат, медиа-ресурслар һәм яңа дуслар гына эзләмиләр, онлайн кибетләр аша да сатып алалар һәм үзләрен һәм акчаларын ничек сакларга белмичә, төрле хезмәтләр өчен түлиләр. Шуңа күрә, хезмәткәр, тыңлаучыларга финанс грамоталылыгы буенча мәгълүмат җиткерде, территориаль орган практикасы мисалларында кулланучылар хокукларын яклау турында закон нормалары аңлатылды. Кулланучылар көн саен очрый торган иң актуаль проблемаларга тәэсир иттеләр. Шулай ук, әйтик, азык-төлек, техник яктан катлаулы товарлар, аяк киемнәре, дару препаратлары, медицина эшләнмәләре һәм башка җитешсезлекләр булган товарлар сатып алсак яки медицина һәм башка хезмәтләр күрсәтелмәгән очракта, кулланучының тиешле сыйфатлы товар алмашуга хокукы, интернет сатып алулар турында дөрес эш итү турында әйтелде. Мошенниклар хәйләсенә эләкмәскә һәм башка бик күп нәрсәләр турында киңәшләр бирелде. Әңгәмә вакытында сораулар бирелде һәм күп булды, өстәвенә, алар азык-төлек сатып алуга гына түгел, катлаулы көнкүреш техникасы, коммуналь хезмәтләр сатып алуга һәм башкаларга кагылышлы иде. Барлык кызыксындырган сорауларга тулы җаваплар бирелде.

Чара ахырында кулланучылар өчен файдалы мәгълүмат, ТР Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы координаталары һәм «Татарстан кулланучысы хәбәрләре»газетасы таратылды.

Тыңлаучылар яңгыраган мәгълүматны зур кызыксыну күрсәттеләр һәм мондый тематик чараларның мөһимлеген һәм гамәли әһәмиятен билгеләп үттеләр.