Укучыларны кулланучының хокукый статусы белән таныштыру

2022 елның 17 октябре, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Арча территориаль Дәүләт алкоголь инспекциясенең эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге башлыгы Ләйсән Абдуллина Татарстан Республикасы Саба районының Шәмәрдән "Рост "лицееның 8-11 сыйныф укучылары белән сыйныфтан тыш дәрес үткәрде.

Чараны уздыруның төп максаты-укучыларны дәүләтебездә кулланучының хокукый статусы белән таныштыру, көндәлек тормышта кулланучыларның хокуклары һәм законлы мәнфәгатьләре ничек яклануын күрсәтү, хокуклы тәртип күнекмәләрен формалаштыру һәм конфликтны законлы рәвештә дөрес чишә белү.

Әлеге чарада укучылар гына түгел, ә әлеге уку йорты укытучылары да катнашты.  Катнашучыларга территориаль орган практикасыннан кызыклы мисаллар белән кулланучы һәм сатучының төп хокуклары һәм бурычлары җентекләп аңлатылды, Кулланучылар хокукларын яклау турындагы законнар терминнары әйтелде. Шулай ук Кулланучылар базары өлкәсендәге бәхәсле хәлләр сүтелде. Укучылар дистанцион сәүдәгә кагылышлы сораулар бирделәр.  Товарның сыйфаты турында күп сөйләнелде, мәгълүмат бюллетененнән лаборатор тикшеренүләрнең кайбер нәтиҗәләре әйтелде, материалны беркетү өчен Кулланучыларның хокукларын яклау өлкәсендә төрле тематикалы буклетлар, «Татарстан кулланучының хәбәрчесе» газетасының эссе җыентыклары һәм чираттагы номеры тапшырылды, шулай ук «Кулланучылар хокукларын яклау»дигән темага Олимпиада турында мәгълүмат җиткерелде.

Чарада катнашучылар алган белемнәре өчен рәхмәт белдерделәр.