Татарстанда төзүчеләр белән күчемсез милек өлкәсендә актуаль мәсьәләләр турында фикер алыштылар

2022 елның 25 августы, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсендә капиталь төзелеш объектларын дәүләт кадастр исәбенә алу өлкәсендә актуаль мәсьәләләр һәм проблемалы моментлар буенча киңәшмә узды.

Чарада Татарстан Росреестры, Казан шәһәре Башкарма комитетының шәһәр төзелеше рөхсәтләре идарәсе, Техник инвентаризация һәм кадастр эшләре бюросы, төзелеш компанияләре вәкилләре катнашты.

Киңәшмәне ачып, Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова очрашуның төп максаты – социаль әһәмияткә ия объектларны (шул исәптән күп фатирлы йортларны) кадастр исәбенә куюга комачаулаучы проблемалар буенча уртаклашу нокталарын табу һәм, димәк, туктатып тору турындагы карарларны минимальләштерү, дип билгеләп үтте.

"Табылган уртак карарлар теркәүче орган да, төзүчеләр дә, ә иң мөһиме, безнең гражданнар да оештырырга тиеш. Без яңа проблемалы йортлар һәм алданган өлешчеләр барлыкка килүгә юл куймаска тиеш", - дип ассызыклады Лилия Борһанова.

Татарстан Росреестры эксперты Алсу Сафина дәүләт кадастр исәбе һәм хокукларны дәүләт теркәвенә алу вәкаләтләрен гамәлгә ашыру барышында барлыкка килгән проблемалы мәсьәләләргә җентекле анализ ясады. Аерым игътибар төзелеш документларында күрсәтелгән мәйданнарның таралышы мәсьәләсенә бирелде.

"Мәйданнарның 5% тан артыграк булуы исәпкә алу-теркәү эшләрен туктатып тору өчен нигез булып тора, - дип хәбәр итте Алсу Сафина. - Гамәлдәге законнар нигезендә без мондый объектны кадастр исәбенә куя алмыйбыз. Шуңа күрә төзүчеләргә документларны Татарстан Росреестрына тапшырганчы ук документлардагы каршылыкларны бетерергә кирәк".

Киңәшмә нәтиҗәләре буенча, әлеге сорауга аерым игътибар бирергә кирәк, ә атап әйткәндә, төзүче, киләчәктә объектны дәүләт кадастр исәбенә куйганда Проблема белән очрашмасын өчен, объектны файдалануга тапшыруның барлык стадияләрендә контрольне гамәлгә ашыру мөмкинлеген карарга кирәк дигән карар кабул ителде.