Саба муниципаль районының сәүдә объектларында сатучылар өчен семинарлар

2022 елның 11 марты, җомга

2022 елның 10 мартында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы хезмәткәрләре Саба муниципаль районы сәүдә объектларында сатучылар өчен семинарлар үткәрде. Семинар барышында сатучыларга РФ Хөкүмәтенең 2020 елның 31 декабрендәге карары белән расланган сәүдә кагыйдәләре аңлатылды. 2463 номерлы «кулланучылар хокукларын яклау турында» закон нигезләре, шулай ук коррупциягә каршы юнәлештәге мәгълүмат бирелде һәм кулланучылар хокукларын яклау өлкәсе белән танышу өчен тарату материаллары бирелде, кулланучы өчен мәгълүмат почмакларын, сәүдә объектының тулы исеме һәм эш вакыты белән элмә такталарны рәсмиләштерүнең төп кагыйдәләре аңлатылды.

"Кулланучылар хокукларын яклау турында" Россия Федерациясе Законы кулланучы белән сатучы арасында мөнәсәбәтләрне җайга сала. Шулай итеп, сатып алучылардан килгән гаризаларны карап тикшерүгә генә түгел, сатучылар һәм сәүдә предприятиеләре хезмәткәрләренең грамоталылыгын арттыруга да игътибар итәргә кирәк. Сатучыларның йөкләмәләре инде телгә алынган закон актларында язылган. Беренче чиратта сәүдә нокталары күрсәтелә торган товарларның һәм хезмәтләрнең сыйфатын, сатучыларның үзләре турында тулы һәм дөрес мәгълүмат бирүләрен күзәтеп торырга тиеш.

Сатучылар шулай ук товарларны сату, сыйфатсыз товарларны алыштыру һәм кире кайтару буенча үзләрен кызыксындырган сорауларны бирү мөмкинлегенә ия булдылар, чөнки бу процесс, кулланучылар хокукларын яклап, сатучыларның үзләренә дә бертигез йогынты ясый.