Күчемсез милек объектына арест булу турында ничек белергә?

2021 елның 20 августы, җомга

Татарстан Росреестры күчемсез милекне рәсмиләштерү буенча гражданнарның сорауларына җавап бирә

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә көн саен гражданнарыбыздан сораулар килә. Традиция буенча, без сезнең белән иң актуаль, алар иң киң даирәгә файдалы булырга мөмкин.

- Суд приставларыннан фатирга арест салынуы турында карар алдык. Арест булу турында ничек белергә?

Арестларны дәүләт теркәвенә алу бүлеге башлыгы Дмитрий Броднев җавап бирә:

- Кирәк булганда, һәр граждан алынган мәгълүматның дөреслеген раслый ала. Салынган арест факты турында күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрыннан өземтә яки күчемсез милек объектына теркәлгән хокуклар турында өземтә яки күчемсез милек объекты турында өземтә биреп белергә була, аларда объект, милекче, арестлар һәм авырлыклар булмау яки булмау турында тулы мәгълүмат, арест салучы вәкаләтле орган турында белешмәләр, шулай ук кулга алынган документ реквизитлары күрсәтелә. Шулай ук күчемсез милек сатып алуны планлаштырганда күчемсез милекнең әлеге өземтәләр ярдәмендә юридик чисталыгын ачыкларга киңәш итәбез.

- Безнең ике йортыбыз бар иде, икесе дә әлегә кадәр кадастр исәбендә тора, әмма киләчәктә без бу йортларны берләштердек. Хәзер бу берләшмәне документаль рәвештә раслау өчен техплан әзерләргә кирәк. Ничек килеп чыгарга: ике йортны да кадастр исәбеннән төшерергә һәм бер объектны теркәргә яки бер йортны кадастр исәбеннән төшерергә, ә икенчесен реконструкция аша үткәрергә?

Физик затларның күчемсез милеген дәүләт теркәве бүлеге җитәкчесе Энҗе Мөхәммәтгалиева җавап бирә:

- «Күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында» 13.07.2015 ел, №218-ФЗ Федераль законның 41 статьясындагы нигезләмәләреннән чыгып, ике күчемсез милек объектын берләштерү нәтиҗәсендә яңа күчемсез милек объекты барлыкка килә. Шулай итеп, дәүләт кадастр исәбенә кую һәм милек хокукын дәүләт теркәве өчен, яңа төзелгән күчемсез милек объектына (шәхси торак йорт) техник план әзерләү өчен, кадастр инженерына мөрәҗәгать итәргә кирәк. Алга таба Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә тиешле гариза, техник план тапшырырга һәм Россия Федерациясе Салым кодексы белән билгеләнгән күләмдә дәүләт пошлинасы түләргә - 350 сум.

Әгәр ике торак йорт төрле затларга караган булса, дәүләт кадастр исәбен алып бару һәм яңа төзелгән күчемсез милек объектына хокукларны дәүләт теркәве өчен шулай ук гомуми өлешле яки гомуми уртак милек төзү турында килешү тапшырырга кирәк. Бу очракта дәүләт пошлинасы хокук алучылар тарафыннан килешүдә күрсәтелгән өлешләргә пропорциональ рәвештә түләнә. Дәүләт кадастр исәбе һәм яңа төзелгән күчемсез милек объектына хокукны дәүләт теркәве белән бер үк вакытта дәүләт кадастр исәбеннән төшерү һәм яңа күчемсез милек объекты булган торак йортларга хокукларны туктату гамәлгә ашырылачак.

Игътибар итегез, дәүләт кадастр исәбен һәм (яки) хокукларны дәүләт теркәвенә алу мөмкинлеге турындагы мәсьәлә дәүләт регистраторы тарафыннан билгеләнгән тәртиптә Татарстан Росреестрына тапшырылган документларга хокукый экспертиза үткәргәннән соң гына хәл ителергә мөмкин.

- Әйтегез әле, күпме вакыт били алу буенча күчемсез милек, әгәр документлар җибәрелде аша ДомКлик?

Күчемсез милекне электрон рәвештә дәүләт теркәве бүлеге башлыгы вазыйфаларын башкаручы Радик Шәйхрәзиев җавап бирә:

- Хәзерге вакытта торак бинаны ипотека белән алыш-бирешне дәүләт теркәвенә алу срогы 5 эш көне тәшкил итә. Шул ук вакытта 2021 елның 1 сентябреннән югарыда күрсәтелгән теркәү гамәлләрен Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә электрон рәвештә бирелгән документлар нигезендә, кредит оешмасының хокукларны теркәү органы белән үзара бәйләнешенең мәгълүмати технологияләрен кулланып, бер эш көненә кадәр кыскарту планлаштырыла.