Татарстанлылар электрон ипотеканы 24 сәгать эчендә рәсмиләштерә алачак

2021 елның 20 августы, җомга

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсендә ВТБ банкы вәкилләре белән «бер көн эчендә Электрон ипотека»проектын гамәлгә ашыру мәсьәләсе буенча очрашу узды.

Татарстан Росреестры җитәкчесе Азат Җәббаров сүзләренә караганда, әлеге проект гражданнарның вакытын шактый янга калдырырга мөмкинлек бирәчәк: «әлеге проект кысаларында гражданнар кыска вакыт эчендә торак бинаны ипотека буенча дәүләт теркәве буенча хезмәт ала алалар. Искәрмәләр булмаган очракта торак урынның ипотека хокукын дәүләт теркәве буенча электрон пакетларны теркәү вакыты 24 сәгатькә кадәр тәшкил итә. Хәзерге вакытта законнар белән ипотеканы теркәү вакыты билгеләнгән: гаризалар кабул итү яки теркәү органына керү датасыннан биш эш көне һәм җиде эш көне — КФҮ гаризасын кабул итү датасыннан».

Электрон хезмәтләрне алга этәрү һәм гариза бирүчеләр белән электрон хезмәттәшлек итү ысулларын үстерү хәзерге вакытта Росреестрның төп бурычларыннан берсе булып тора. Шулай итеп, агымдагы елда Татарстан Росреестрына 113 меңнән артык гариза электрон рәвештә килгән, бу кергән гаризаларның 37% ын тәшкил итә, шуларның 26 меңе – ипотеканы теркәүгә (33%).

«Ипотеканы электрон рәвештә рәсмиләштерүнең кайбер өстенлекләре бар. Беренчедән, бу уңайлы — килешүдә катнашучыларга КФҮ офисына мөрәҗәгать итәргә кирәкми; икенчедән, бу тиз арада-электрон теркәүнең кыскартылган вакыты каралган; өченчедән, бу куркынычсыз – электрон документларны эшкәрткәндә яклау чаралары билгеләнгән",-дип шәрехләде Татарстандагы ВТБ идарәчесе, Банк вице-президенты Мәрьям Дәүләтшина.

Очрашу кысаларында хезмәттәшлек турында килешүгә ирешелде һәм якын арада татарстанлылар әлеге хезмәттән файдалана алачак.

Мәгълүмат өчен

Хәзерге вакытта «бер көндә электрон ипотека» проектында Росреестрның 72 территориаль органы катнаша. 2021 ел ахырына кадәр проектны Россия Федерациясенең барлык субъектлары территориясендә гамәлгә ашыру планлаштырыла. Ипотека алыш-бирешләренең 60% ы һәм ДДУНЫҢ 50% ы электрон рәвештә башкарылыр дип көтелә.