Татарстанда сораштырылучыларның 90% тан артыгы электрон рәвештә Росреестр хезмәтләреннән файдалана

2021 елның 19 мае, чәршәмбе

Мондый белешмәләр кече һәм урта бизнес вәкилләренең кадастр исәбенә алу һәм хокукларны теркәү өчен документлар әзерләү буенча анкеталау нәтиҗәсендә алынды. Бу хакта Татарстан Росреестры каршындагы Иҗтимагый совет утырышында хәбәр ителде.
Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенең электрон рәвештә күчемсез милекне дәүләт теркәве бүлеге башлыгы Радик Шәйхрәзиев раслаганча, Росреестрның электрон хезмәтләре өлеше арту буенча тотрыклы тенденция 2020 нче елда барлыкка килгән, ул хәзер дә саклана:
"Күчемсез милек өлкәсендә барлык мөрәҗәгатьләрнең биштән бер өлеше безгә электрон рәвештә килә. Шул ук вакытта дәүләт хакимияте органнары һәм күчемсез милек базарында профессиональ катнашучылар арасында гына түгел, ә кече һәм урта бизнес вәкилләрендә дә, гади гражданнарда да электрон хезмәт күрсәтүгә ихтыяҗ бар, алар өлешенә барлык мөрәҗәгатьләрнең 25% ы туры килә».
Росреестр электрон рәвештә дәүләт хезмәтләре күрсәтү өчен сервисларны актив үстерә. Хәзерге вакытта порталда rosreestr.gov.ru ведомствоның барлык база хезмәтләре дә ачык-хокукларны дәүләт теркәвенә алу, кадастр исәбенә кую, ЕГРНнан белешмәләр алу. Шуның аркасында гариза бирүче турыдан-туры Росреестрга арадашчылардан башка кирәкле хезмәт алу өчен мөрәҗәгать итә ала.
Документларны электрон рәвештә тапшырганда берничә несомненные өстенлекләре булырга мөмкин:
- Росреестр порталы тәүлек буе эшли;
-юк кирәклеге йөрергә офис бирү өчен документлар (экономия вакыт булганда, документлар бирү һәм алу);
- коррупцион куркынычларны киметү;
– хокукларны дәүләт теркәвенә алу өчен кирәкле документларны кабул иткән көннән алып 3-4 эш көне эчендә теркәү тагын да тизрәк – бер эш көне эчендә башкарылачак-хокукларны электрон рәвештә теркәү өчен документларны нотариус тапшырса, аларны көчәйтелгән квалификацияле электрон имза белән имзалап, нотариус тәкъдим итсә, теркәү 3-4 эш көне эчендә башкарылачак);
- хезмәтләр экстриториаль рәвештә күрсәтелә: гариза бирүче үз төбәгендә була ала, ә сату-алу килешүен дистанцион рәвештә рәсмиләштерергә мөмкин.
Моннан тыш, портал хезмәтләр алу белән генә чикләнмичә, сервислар ярдәмендә үз гаризасының статусын Күзәтү, онлайн режимында күчемсез милек объектлары турында белешмә мәгълүмат алу, Дәүләт кадастр бәяләве мәгълүматлары фондыннан мәгълүмат алу, кирәкле документлар исемлеген билгеләү һ. б. мөмкинлеге бирә.
Дәүләт теркәвенә документларны электрон рәвештә бирү сервисыннан һәркем файдалана ала. Төп шарт-гариза бирүчеләрдә көчәйтелгән квалификацияле электрон култамга (ИКЭП) булу. Электрон култамганың үз кулыңдагы аналогы булып тора, аны теләсә нинди электрон документларга кул куйганда кулланырга мөмкин.
Шулай ук күчемсез милек белән алыш-бирешләрне электрон формада башкарганда, алдан КФҮкә тиешле гаризаны кәгазьдә тапшырырга кирәк. Милекчедән мондый гариза булмаганда, документларның электрон пакеты нигезендә хокукларны дәүләт теркәвенә алу мөмкин булмаячак. Бу чара мөмкинлек бирә якларга күчемсез милек Нче электрон мошенниклык.