Татарстанның өч районында барлык җир кишәрлекләре чикләрен билгеләргә кирәк

2021 елның 16 апреле, җомга

Чикләрне билгеләү буенча әлеге масштаблы эшләр 2021 елда «җир һәм күчемсез милек турында Бердәм мәгълүмат ресурсы» федераль дәүләт мәгълүмат системасын булдыру буенча эксперимент кысаларында үткәрелергә тиеш.
Җир кишәрлекләрен арендалаган өчен кергән табыш нәтиҗәләре Шулай итеп, хәзерге вакытта 26 меңнән артык җир кишәрлеге чикләрен төгәлләштерүне таләп итә. Яшел Үзәннән тыш, экспериментта Әтнә һәм Питрәч районнары да катнаша, анда 2 мең участок чиген билгеләргә кирәк.
Хәзерге вакытта Татарстанда күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрында Чикләрсез исәпкә алынган 120 меңнән артык җир кишәрлеге кала.
Шул ук вакытта күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестры мәгълүматлары буенча, Татарстанда хокуклары теркәлмәгән 80 мең җир кишәрлеге исәпләнә. Мәсәлән, шул ук Яшел Үзән районында андый җир кишәрлекләре 2,5 меңнән артык, Питрәч районында – 1,5 мең, Әтнәдә 350 дән артык.
Татарстан Росреестры игътибар итә! Төгәлләнмәгән чикләре булган җир кишәрлекләре җир бәхәсләре барлыкка килүгә потенциаль сәбәп булып тора. ЕГРНда теркәлгән хокукларның булмавы исә объектны хуҗасыз дип тану мөмкинлеген арттыра.
Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Артем Костин аңлатканча, чикләрне аныклау эше иң мөһим, әмма ЕИРР ФГИС булдыру проектын гамәлгә ашырганда бердәнбер юнәлеш түгел. Эксперимент барышында шулай ук күчемсез милек объектлары турында, мәсәлән, Җир категориясе, рөхсәт ителгән файдалану төре, кадастр бәясе, теркәлгән хокуклар, саклау зоналары, мәдәни мирас объектлары турында мәгълүматлар һ. б. кебек кирәкле мәгълүматларны ЕГРНга кертү буенча масштаблы эш алып барыла.
«Татарстанда ЕИР булдыру буенча эш дәвам итә. Әлеге экспериментны гамәлгә ашыру кысаларында дәүләт хакимияте органнары белән берлектә, шулай ук, ЕГРННЫ тиешле мәгълүматлар белән тулыландыру буенча комплекслы план гамәлгә ашырыла. Барлык катнашучылар өчен дә экспериментның уңышлы узуы һәм алга таба бөтен ил территориясендә масштаблы булуы бик мөһим. Чөнки җир-күчемсез милек кенә түгел, ә актив – гражданин, район башлыгы яки төбәк җитәкчесе булсынмы, аларга оста итеп эш итәргә дә була. Без хәзер һәм эшли торган бердәм мәгълүмат ресурсы моны мөмкин кадәр нәтиҗәле итәргә мөмкинлек бирәчәк, ә безнең регион – инвестицияләр җәлеп итү өчен тагын да кызыклырак», - диде Артем Костин.
Исегезгә төшерәбез, Татарстан ЕИР ФГИС булдыру буенча эксперимент гамәлгә ашырыла торган РФ 4 субъекты составына керде. Шуңа бәйле рәвештә төбәктә Федераль хакимият органнарының территориаль бүлекчәләре һәм җирле үзидарә органнары вәкилләре катнашында эксперимент үткәрү буенча оператив штаб булдырылды. Эксперимент Росреестр тарафыннан РФ Сәламәтлек саклау министрлыгы белән берлектә 2021 елның 1 гыйнварыннан 31 декабренә кадәр башкарыла.
Татарстанда, шулай ук, проектны тормышка ашыруга Кадастр палатасы, Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы, Министрлык, урман хуҗалыгы, Авыл хуҗалыгы министрлыгы, Экология министрлыгы, мәдәни мирас объектларын саклау буенча Татарстан Республикасы комитеты һ. б. тоташтырылган.
Белешмә
ЕИРР ФГИС РФ Икътисадый үсеш министрлыгы, РФ Табигать министрлыгы, РФ Авыл хуҗалыгы министрлыгы, РФ Мәдәният министрлыгы, Росреестр, Федераль салым хезмәте, Росимущество, Рослесхоз, Роснедра, Росводресурс, шулай ук «Роскосмос» дәүләт корпорациясе һәм РФ субъектларының мәгълүмат системалары кебек министрлыкларның һәм ведомстволарның дәүләт мәгълүмат системаларын интеграцияләргә тиеш.
Эксперимент үткәрү кысаларында планлаштырыла:
- дәүләт мәгълүмат ресурсларындагы күчемсез милек объектлары һәм территорияләр турындагы белешмәләрнең дөреслеген, сыйфатын һәм тулылыгын арттырырга ; ;
- гражданнарга һәм оешмаларга җир кишәрлекләре һәм башка күчемсез милек объектларын эзләү һәм бирү процедурасын гадиләштерергә;;
- территорияләр һәм объектлар үсеше белән бәйле дәүләт хезмәтләрен нәтиҗәле күрсәтүне тәэмин итәргә.
Моннан тыш, ЕИР күчемсез милек объектының цифрлы профильен формалаштырырга, шулай ук башка мәгълүмат системаларыннан алынган мәгълүматлар нигезендә җирләрнең торышы һәм кулланылышы аналитикасын үткәрергә мөмкинлек бирәчәк.