2020 елга эш йомгаклары буенча оешмаларның финанс-хуҗалык эшчәнлеге мониторингы турында

2021 елның 19 марты, җомга

«Җитештерү һәм куллану калдыклары турында» 1998 елның 24 июнендәге 89-ФЗ номерлы, «җылылык белән тәэмин итү турында» 2010 елның 27 июлендәге 190-ФЗ номерлы, «су белән тәэмин итү һәм ташландык суларны агызу турында» 2011 елның 7 декабрендәге 416-ФЗ номерлы Федераль законнар нигезендә, Татарстан Республикасының Тарифлар буенча Дәүләт комитеты турындагы Нигезләмә нигезендә (алга таба-Федераль тарифлар хезмәте) - Дәүләт комитеты җайга салынулы оешмаларның финанс-хуҗалык эшчәнлеге нәтиҗәләрен анализлый һәм күрсәтелгән оешмаларның 2020 елгы эш нәтиҗәләре буенча финанс-икътисадый торышына билгеләнгән тарифларның (тарифларга өстәмәләр) йогынтысын анализлый.

Бәян ителгәннәрне исәпкә алып, Сезгә 2021 елның 5 апреленә кадәр Татарстан Республикасында Ягулык-энергетика комплексы һәм торак-коммуналь хуҗалык оешмалары тарифларын фаразлауның һәм анализлауның бердәм мәгълүмати-аналитик системасы аша ЕИАС шаблоннары форматында түбәндәге мәгълүматны тапшырырга кирәк::

1. Бухгалтер хисабы:

1.1. бухгалтерлык балансы FORMA1.BH аерым күрсәткечләрне мәҗбүри расшифровка белән-лист «күрсәткечләрне киңәйтү"»);

1.2. финанс нәтиҗәләре турында хисап (FORMA2.BH эшчәнлекнең җайга салынулы төрләре буенча аерым күрсәткечләрне мәҗбүри расшифровка белән - «күрсәткечләрне киңәйтү " листы»);

1.3. капитал үзгәреше турында хисап (FORMA3.BH);

1.4. акча хәрәкәте турында хисап (FORMA4.BH аерым күрсәткечләрне мәҗбүри расшифровка белән («күрсәткечләрне киңәйтү " бите).

2. 2020 елга оешма эшчәнлеге күрсәткечләре:

2.1. су белән тәэмин итү хезмәтенең үзкыйммәтен калькуляцияләү (CALC.VS.PRD.2.16);

2.2. су бүлү хезмәтенең үзкыйммәтен калькуляцияләү (CALC.VO.PRD.2.16);

2.3. каты коммуналь калдыкларны эшкәртү, зарарсызландыру һәм күмү үзкыйммәтен калькуляцияләү (CALC.TKO.PRD.2.16);

2.4. җылылык энергиясен җитештерү һәм тапшыру белән бәйле чыгымнарны калькуляцияләү (CALC.TS.NOTCOMBI.PRD.2.16);

2.5. җылылык энергиясен тапшыру хезмәте күрсәтүнең үзкыйммәтен калькуляцияләү (CALC.TS.TRANS.PRD.2.16). ______________№__________ К №_____________________ оешма җитәкчесенә Телефон (843) 2218218, факс (843) 2366275, 2369501.E-mail:kt@tatar.ru төп сайт: http:/ / kt. tatarstan. ru Документ электрон формада булдырылган. № ЛХ-27/1128/2021, 17.03.2021. Башкаручы: Низамова Л. Н.page 1 of 3. Битләр: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 (10) > >

Әлеге шаблоннар «ЕИАС» ФГИС системасы аша җибәрелгән, шулай ук Дәүләт комитеты сайтында «Документлар», «Җайга салынулы оешмаларга» («коммуналь комплекс оешмалары», «электр һәм җылылык энергетикасы»бүлекчәләре) бүлегендә урнаштырылган.

2020 елга эш йомгаклары буенча дәүләт тарафыннан җайга салына торган хезмәтләр күрсәтү өлкәсендә тискәре финанс нәтиҗәсе формалашкан очракта, чыгымнар барлыкка килү сәбәпләре турында чыгымнар статьялары киселешендә җентекле исәп-хисаплар һәм нигезләмәләр белән аңлатма язмасын, шулай ук оешмаларның финанс хәлен тотрыкландыру буенча күрелгән чаралар турында мәгълүматны Дәүләт комитетына тапшырырга кирәк. Коммуналь хезмәтләр күрсәтү яки оешманы бетерү туктатылган очракта, бу хакта Дәүләт комитетына язмача хәбәр итәргә, раслаучы документларны хатка кушып хәбәр итәргә кирәк.

Дәүләт комитеты шаблоннарны дөрес тутыру кирәклегенә игътибар итә:

- су белән тәэмин итү өлкәсендә тарифларның төрле төрләре булган очракта, күрсәткечләр тиешле биттә аерым калькуляцияләр өстәү юлы белән бер шаблонда тутырыла, мәсәлән: 1) техник су, транспортлау; 2) техник су, су әзерләүгә кадәр (кабат кулланыла торган, яктыртылган һ. б.).);

- су бүлү өлкәсендә тарифларның төрле төрләре булган очракта, күрсәткечләр тиешле биттә аерым калькуляцияләр өстәү юлы белән бер шаблонда тутырыла, мәсәлән: 1) су бүлү, хуҗалык-көнкүреш юынты сулары; 2) су бүлү, сәнәгать юынты сулары (өске, аеруча пычранган, яңгырлы, химик, шламлы сулар һ. б.).);

- муниципаль берәмлекләр буенча тарифларны дифференциацияләү очрагында күрсәткечләр тиешле биттә аерым калькуляцияләр өстәү юлы белән бер шаблонда тутырыла;

- төрле муниципаль берәмлекләрдә тарифны дифференциацияләмичә хезмәт күрсәтү очрагында, муниципаль берәмлекләр исемлеге «МБ исемлеге» битендә күрсәтелә, «Калькуляция» битендә билгеләнгән тарифка туры килә торган бер калькуляция тутырыла.

Тәкъдим ителгән мәгълүматка агымдагы елның 1 маена кадәр, сәбәпләрен күрсәтеп һәм нигезләп, аңлатма хаты кушып, төзәтмәләр кертергә мөмкин булачак. Күрсәтелгән вакыт үткәннән соң хисап кабул ителмәячәк.

Хисап бирү мәсьәләләре буенча дәүләт комитетының коммуналь өлкә оешмалары мониторингы бүлеге белгечләренә (843)221-82-70, 221-82-73, 221-82-77 телефоннары буенча мөрәҗәгать итүегезне сорыйбыз.