Татарстанда ЕИР булдыру буенча эш дәвам итә

2021 елның 4 марты, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсендә мәдәни мирас объектларын саклау буенча Татарстан Республикасы комитеты вәкилләре белән эшлекле киңәшмә узды. Чара кысаларында мәдәни мирас объектларын һәм аларның территорияләрен бердәм күчемсез милек дәүләт реестрына (ЕГРН) кертү буенча проблемалы мәсьәләләр тикшерелде.

Киңәшмә нәтиҗәләре буенча, кирәкле мәгълүматларны БДРНА кертү буенча максималь кыска вакыт эчендә үтәү максатыннан, Юл картасы проектын эшләү турында Карар кабул ителде.

Элегрәк урнаштырылган киңәшмәләр Урман хуҗалыгы министрлыгы, Экология министрлыгы, Авыл хуҗалыгы министрлыгы, шулай ук» Җир һәм күчемсез милек турында Бердәм мәгълүмат ресурсын булдыру " (ЕИР) экспериментын тормышка ашыруда катнашучы Әтнә, Яшел Үзән һәм Питрәч муниципаль районнары вәкилләре белән үткәрелгән иде.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан ЕИР булдыру буенча эксперимент гамәлгә ашырыла торган РФнең 4 субъекты составына керде. Шуңа бәйле рәвештә төбәктә Федераль хакимият органнарының территориаль бүлекчәләре һәм җирле үзидарә органнары вәкилләре катнашында эксперимент үткәрү буенча оператив штаб булдырылды. Эксперимент Росреестр тарафыннан РФ Сәламәтлек саклау министрлыгы белән берлектә 2021 елның 1 гыйнварыннан 31 декабренә кадәр башкарыла.

Белешмә

ЕИР РФ Икътисадый үсеш министрлыгы, РФ Табигать министрлыгы, РФ Авыл хуҗалыгы министрлыгы, РФ Мәдәният министрлыгы, Росреестр, Федераль салым хезмәте, Росимущество, Рослесхоз, Роснедра, Росводресурс, шулай ук «Роскосмос» дәүләт корпорациясе һәм РФ субъектларының мәгълүмат системалары кебек министрлыкларның һәм ведомстволарның дәүләт мәгълүмат системаларын интеграцияләргә тиеш.

ЕИРДА кирәкле мәгълүмати куркынычсызлык дәрәҗәсе тәэмин ителәчәк. Системада теркәү Бердәм идентификация һәм аутентификация системасын (ЕСИА) кулланып башкарылачак.

Эксперимент үткәрү кысаларында планлаштырыла:

- дәүләт мәгълүмат ресурсларындагы күчемсез милек объектлары һәм территорияләр турындагы белешмәләрнең дөреслеген, сыйфатын һәм тулылыгын арттырырга ; ;

- гражданнарга һәм оешмаларга җир кишәрлекләре һәм башка күчемсез милек объектларын эзләү һәм бирү процедурасын гадиләштерергә;;

- территорияләр һәм объектлар үсеше белән бәйле дәүләт хезмәтләрен нәтиҗәле күрсәтүне тәэмин итәргә.

Моннан тыш, ЕИР күчемсез милек объектының цифрлы профильен формалаштырырга, шулай ук башка мәгълүмат системаларыннан алынган мәгълүматлар нигезендә җирләрнең торышы һәм кулланылышы аналитикасын үткәрергә мөмкинлек бирәчәк.