Татарстан Росреестрында 2020 ел эшчәнлегенә йомгак ясадылар

2021 елның 27 гыйнвары, чәршәмбе

25 гыйнварда Татарстан Росреестрында Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин катнашында коллегиянең йомгаклау киңәйтелгән утырышы булды. Чара кысаларында Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе Азат Җәббаров 2020 елгы эшкә йомгак ясады һәм 2021 елга бурычлар билгеләде.

Азат Җаббаров үзенең докладында 2020 елда Идарәнең төп бурычларыннан берсе-күчемсез милек дәүләт кадастры һәм бердәм дәүләт хокук реестры мәгълүматларын Россия буенча берләштергән бердәм дәүләт хокукый реестры ФГИС ФГИС программа комплексын сәнәгать эксплуатациясенә кертү булды, дип билгеләп үтте. Яңа система ведомствоның электрон сервислары өлешен арттырырга һәм күчемсез милекне теркәү өлкәсендә дәүләт хезмәтләре күрсәтүнең сыйфатын арттырырга мөмкинлек бирде:

«Көн саен дәүләт регистраторлары тарафыннан өч меңгә якын гариза каралуын исәпкә алып, бер үк вакытта иске базалардан мәгълүматларның яңа базага күчүе белән бәйле киң колачлы мәгълүмат системасын гамәлгә керткәннәр, дәүләт хакимияте һәм җирле үзидарә органнары белән эшне җайга салганнар, белгечләрне укытканнар. Без бу бурычны югары, лаеклы дәрәҗәдә башкарып чыктык дип саныйм».

Ведомство җитәкчесе хәбәр иткәнчә, яңа программаны гамәлгә керткәннән соң, инде быел ук күчемсез милекне экстрориаль рәсмиләштерүгә гаризалар һәм документлар кабул итү вәкаләтләрен бөтен ил буенча КФҮ офисларына тапшыру планлаштырыла, элек мондый мөмкинлек Кадастр палатасының билгеле бер филиалларында гына булган.

Күчемсез милек базарында активлыкка килгәндә, илдәге икътисади вәзгыятькә карамастан, Татарстан Росреестрына хокукларны теркәү һәм бер миллионнан артык документлар пакеты бирелде. Тулаем алганда, 2020 елда үткәрелгән исәп-теркәү эшләре саны 970 меңнән артып киткән, шул исәптән 110 меңгә якын ипотека теркәлгән.

Өлешләп төзү базарында да шактый активлык күзәтелгән. 2020 елда өлешләп катнашу буенча 21 меңнән артык килешү теркәлгән, алар арасында эскроу счетларын кулланып төзелгән килешүләр саны җиде тапкыр арткан. Гомумән алганда, узган ел белән чагыштырганда өлешләп катнашу килешүләрен теркәү саны 16% ка арткан. Моннан тыш, 2020 елда 150 меңнән артык күчемсез милек объектларына хокук күчүе теркәлгән, шул ук вакытта 2019 ел белән чагыштырганда үсеш 30% тәшкил иткән.

Азат Җәббаров яңа коронавирус инфекциясе таралу шартларында контактсыз технологияләр үсешенең мөһимлеге турында да искә төшерде:»Без электрон сервисларга ихтыяҗ зур булуын күрдек, бигрәк тә үз – үзебезне изоляцияләү чорында – ипотека һәм өлешләп катнашу шартнамәләрен теркәү документларының 40% ы электрон рәвештә бирелгән, узган ел күрсәткечләреннән 1,5-2 тапкыр артып киткән".

Шулай ук 2020 елда ведомство җитәкчелегенең авыл һәм ташламалы ипотека буенча дәүләт программасы аерым контролендә булган. Әлеге программалар эшли башлаганнан бирле барлыгы 6,5 меңнән артык ташламалы ипотека һәм 1,2 меңнән артык авыл кешесе теркәлгән.

» Пандемия шартларында идарә тарафыннан дәүләт хезмәтләре өзлексез һәм тулы күләмдә күрсәтелде, исәпкә алу-теркәү эшләре бер генә көнгә дә туктатылмады, без, беренче чиратта, гариза бирүчеләр мәнфәгатьләренә юнәлдек", - дип белдерде Азат Җәббаров.

ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин үз чыгышында Росреестрның барлык куелган бурычларны лаеклы рәвештә үтәве турында билгеләп үтте. Үзенең җавап сүзендә ул идарә коллективына көндәлек игътибар таләп итә торган гади булмаган, көндәлек эш, профессионаллык, креативлык, татарстанлылар проблемаларына армый-талмый игътибарлары өчен рәхмәт белдерде һәм узган елда шулай ук әһәмиятле уңышлар һәм казанышлар теләде.

2021 елга идарәнең төп бурычлары:

- барлык дәрәҗәдәге гариза бирүчеләр өчен электрон хезмәттәшлек тарату;

- юл карталарында каралган чараларны тормышка ашыру;

- Җир һәм күчемсез милек турында Бердәм мәгълүмат ресурсын булдыру буенча эксперимент үткәрү;

- исәп-теркәү гамәлләрендә кәгазьне минимальләштерү;

- авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдә хокук бозуларны кисәтү буенча эшне оештыру;

- муниципаль җир контролен үстерүдә республика районнары белән актив хезмәттәшлек .