ТР Росреестры геодезик пунктка зыян китерү яки юк итү фактлары турында хәбәр итү кирәклеге турында

2020 елның 7 декабре, дүшәмбе

2021 елның 1 гыйнварыннан Росреестр боерыгы үз көченә керә, анда дәүләт геодезия, нивелир һәм гравиметрия челтәре пунктлары булган күчемсез милек объектлары хокукына ия булучылар тарафыннан әлеге объектларга зыян китерү яки юк итү очраклары турында хәбәр итү тәртибе язылган.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Линар Гатин аңлатканча, яңа елдан, тәртип буенча, геодезик пунктка зыян килгән яки юк ителгән очракта, җир участогы милекчесе 15 календарь көн эчендә әлеге факт ачыкланганнан соң, Татарстан Росреестрына тиешле мәгълүмат җибәрергә тиеш. Бу хакта шулай ук геодезия һәм картографик эшләр башкаручы затларга хәбәр итәргә тиеш. Алар моны 15 көн дәвамында кыр геодезия һәм картографик эшләр тәмамланганнан соң эшләргә тиеш. Белешмәләр, үткәрелә торган геодезия һәм картографик эшләр санына карамастан, бер тапкыр хәбәр ителә.

Белешмә

Росреестрның 21.10.2020 ел боерыгы № П/0391 " дәүләт геодезия челтәре, дәүләт нивелирасы һәм дәүләт гравиметрия челтәре пунктлары булган күчемсез милек объектларына, шулай ук геодезия һәм картография эшләрен башкаручы затларга, геодезия һәм картография өлкәсендә дәүләт хезмәтләре күрсәтүгә вәкаләтле башкарма хакимиятнең федераль органы, дәүләт геодезия челтәре пунктларын, дәүләт нивелира челтәре һәм дәүләт гравиметрия челтәре пунктларын җимерү яки юк итү очраклары турында хәбәр итү тәртибен билгеләү турында»

Хәбәрнамәдә эшләрне башкаручының мәгълүматларын, геодезик пунктны юк итү (зарарлау), аның урнашуын күрсәтергә кирәк. Юнәлдерелгән мәгълүматка фото-һәм (яки) видеоматериаллар, үзәк исеме, тибы һәм Геодезия пункты маркасы номеры турында белешмәләр кушылырга мөмкин.

Күрсәтелгән мәгълүмат Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә кәгазьдә шәхси мөрәҗәгать итү яки почта аша (420054, Казан шәһәре, Авангард ур., 74 йорт), йә көчәйтелгән квалифицияле электрон имза белән имзаланган электрон документ рәвешендә, электрон почтаның рәсми адресына җибәрелә (420054, Казан шәһәре, Авангард ур., 74 йорт). 16-upr@rosreestr.ru.

Мөһим!

Милекче, җир участогы хуҗасы яки кулланучысы тарафыннан геодезия пунктлары урнашкан биналар яки корылмалар турында, пунктларны юк итү яки зыян китерү турында хәбәр итмәгән очракта, шулай ук әлеге пунктларга күзәтү һәм башка эшләр башкару өчен керү (якын килү) мөмкинлеген бирмәүдән баш тарткан очракта административ хокук бозу булып тора. РФ КоАП 7.2 ст. 4 өлеше нигезендә, әлеге хокук бозу кисәтүгә яки бер меңнән биш мең сумга кадәр административ штраф салуга китерә.

ММЧ өчен контактлар

Татарстан Росреестры матбугат хезмәте