Татарстан Росреестры эксперты өлешле катнашу шартнамәләрен дәүләт теркәве үзенчәлекләре турында

2020 елның 23 октябре, җомга

Татарстан Росреестры йорт салучылар һәм кредит оешмалары вәкилләре өчен онлайн-семинарда катнашты. Чараның максаты-эскроу счетларыннан файдаланып, торак төзелешен проектлы финанслау өлкәсендә күчемсез милекнең һөнәри базарында катнашучыларның компетенцияләрен арттыру. Семинар Татарстан Республикасы буенча Милли банк бүлеге тарафыннан башкарма хакимият органнары белән берлектә оештырылды.

Татарстан росреестрыннан эксперт булып юридик затларның күчемсез милеген һәм өлешләп катнашу килешүләрен дәүләт теркәве бүлеге башлыгы урынбасары Альбина Мәгъсүмова чыгыш ясады.

Ведомство вәкиле аңлатып узганча, Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе тарафыннан, эскроу-счетлар кулланып төзелә торган 74 күпфатирлы торак йортка карата өлешләп төзүдә катнашу шартнамәләрен дәүләт теркәве үткәрелгән.

Альбина Мәгъсүмова билгеләп үткәнчә, төзүче торак төзелешенең бердәм мәгълүмат системасында түбәндәге документларны урнаштырырга тиеш:

- төзелешкә рөхсәт,

- Проект документларына экспертиза бәяләмәсе,

- җиргә хокук билгели торган документлар (өстәвенә милек хокукы яки аренда килешүе (субарендалар )Росреестрда теркәлергә тиеш),

- проект декларациясе,

- контрольлек итүче органның бәяләмәсе, объект проблемалы булып торамы?,

өлешләп төзүдә катнашу турындагы килешүләрнең проектлары һ. б.

Төзүче һәм өлешләп төзүдә беренче катнашучы белән төзелгән өлешләп катнашу шартнамәсен теркәгәндә төзүче түбәндәгеләрне тапшырырга тиеш:

- төзелешкә рөхсәт;

- төзүче һәм проект декларациясенең законда билгеләнгән таләпләргә туры килүе турында контрольлек итүче орган бәяләмәсе;

- проект декларациясе.

Теркәлү өчен кирәкле югарыда күрсәтелгән документлар белән беррәттән, төзүче мәҗбүри рәвештә аның эшчәнлегенә кагылышлы документларны, шул исәптән, тапшырырга тиеш:

- дәүләт теркәве турында гариза;

- өлешләп төзүдә катнашу турында килешү;

-төзелә торган күпфатирлы йортның, башка күчемсез милек объектының, аның урнашу урыны, төзелә торган күп фатирлы йортның составында булган башка күчемсез милек объекты, торак һәм торак булмаган биналарның, машина-урыннарның һәрберсенең планлаштырыла торган мәйданы һәм машина-урыннарының саны күрсәтелгән.

Шулай ук Татарстан Росреестры эксперты өлешләп төзүдә катнашу килешүендә нинди мөһим шартлар булырга тиешлеген, шул исәптән счет-эскро механизмын кулланып, җентекләп сөйләде.:

1) күпфатирлы йортны файдалануга тапшыруга рөхсәт алганнан соң, өлешләп төзүнең конкрет объектын Проект документларына туры китереп тапшырылырга тиешле билгеләү (шул исәптән: өлешләп төзү объекты планы, аның урыны, күпфатирлы йортның төп характеристикалары һ. б.);

2) өлешле төзелеш объектын төзүче тарафыннан өлешләп төзүдә катнашучыга тапшыру срогы;

3) килешү бәясе, аны түләү вакыты һәм тәртибе;

4) өлешләп төзү объектына гарантия срогы;

5) өлешләп төзүдә катнашучыларның акчаларын җәлеп итү шартларының берсе:

- компенсация фондына күчерүләрне (взносларны) түләү буенча бурычларны үтәү;

- әлеге Федераль законның 15.4 статьясында каралган тәртиптә, эскроу счетларында өлешләп төзүдә катнашучыларның акчаларын урнаштыру;

- әлеге Федераль законның 18.1 статьясындагы 5 өлешендә каралган шартлар, әлеге Федераль законның 18.1 статьясындагы 1 өлешендә күрсәтелгән очракта.

Шул ук вакытта Альбина Мәгъсүмова, өлешләп төзүдә катнашу килешүе төзегән очракта, счет-эскроу механизмын кулланып, өлешләп төзүдә катнашучының (депонент) өлешләп төзүдә катнашу килешүе бәясен, өлешләп төзүдә катнашу килешүендә билгеләнгән срокларда һәм күләмдә акча кертү юлы белән, өлешләп төзүдә катнашу килешүендә билгеләнгән срокларда һәм күләмдә (депонируемая сумма), вәкаләтле банкта (эскроу-агент) мондый банк турындагы белешмәләрне күрсәтеп, эскроу счетында (әлеге банкның атамасы (депонентның исеме) акча, фирма исеме, урнашу урыны һәм адресы, электрон почта адресы, телефон номеры).

Өлешләп төзүдә катнашу шартнамәсен дәүләт теркәве өчен дәүләт пошлинасы күләме:

- физик затлар өчен-350 сум;

- оешмалар өчен-6 000 сум.

ММЧ өчен контактлар

Татарстан Росреестры матбугат хезмәте