Саба муниципаль районы Эзмә авыл җирлегенең үзмәшгульләре

2019 елның 25 июле, пәнҗешәмбе

2019 елның 1 гыйнварыннан эксперимент кысаларында 2018 елның 27 ноябрендәге 422-ФЗ номерлы Федераль закон үз көченә керде, аның нигезендә физик затлар шәхси эшмәкәрне рәсмиләштермичә мөстәкыйль эшчәнлек алып бара алалар (ШЭ рәсмиләштерү мәҗбүри булган эшчәнлек төрләреннән тыш, РФ законнары нигезендә), аның кеременә «һөнәри керемгә салым " махсус салым режимы билгеләнә.»

Эксперименталь салым режимының өстенлекләре:

1.  Федераль салым хезмәтенең сайтында «Минем салым» кушымтасы яки шәхси кабинет аша тиз теркәлү;

2.  түбәнәйтелгән (гамәлдәге салым ставкаларыннан аермалы буларак) ставкалар: физик затлар белән эшләгәндә керемгә-4%, шәхси эшмәкәр яки юридик затлар белән эшләгәндә-6% ;

3.  бухгалтер яки онлайн-кассалар булмау ;

4.  клиентлар өчен чекларны формалаштыру;

5.  кредит яисә дәүләттән түләүләр алганда әлеге керемне исәпкә алу;

6.  өстәмә түләүләр һәм взнослар булмау (күрсәтелгән хезмәтләр өчен клиентлардан акча кергәндә генә түләргә кирәк).

Татарстан Республикасы Саба муниципаль районының Эзмә авыл җирлегендә 2019 елның 15 июленә 16 үзмәшгуль граждан теркәлгән, алар арасында чәчтарашлар, фатир һәм торак йортларны арендага биручелэр, үзләренең авыл хуҗалыгы техникасы белән хезмәт күрсәтүчелэр, йөк ташучылар, кул эшләре шогыльлэнучелэр, кулинарлар бар.